Jak pozbyć się plam z podkładu z odzieży?
Prawdziwym koszmarem są trudne do usunięcia plamy po kosmetykach. Większość ludzi lubi trwałe i mocne kosmetyki, ale później narzeka na to, że trzeba się ich pozbyć z ubrań. Czasami wymaga to sprytu i pewnych umiejętności, dlatego w tym artykule wyjaśnimy, jak usunąć plamy z podkładu.
Jak powstają plamy z podkładu i dlaczego usuwanie ich jest takie trudne?
Plamy na ubraniach pozostają po kolorowych kosmetykach, takich jak pudry i podkłady. W zasadzie wystarczy sekunda nieuwagi, żeby pojawiło się zabrudzenie. Przeważnie to podczas ubierania się po wykonaniu makijażu, powstają plamy z podkładu. Najczęściej ma to miejsce po powrocie do mieszkania, kiedy nie myśli się już o tym, żeby nie pobrudzić stylizacji. Nie zmienia to faktu, że bardzo problematyczne potrafią być takie plamy, ale na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, żeby się ich pozbyć. Należy podkreślić, że zimą i jesienią zabrudzenia i plamy z podkładu są bardzo częstym problemem. Można przypuszczać, że ofiarą kosmetyków padają kołnierze płaszczy i kurtek, a także szale, którymi przykrywa się twarz. Bardzo niechlujnie wyglądają stare plamy z podkładu na kurtce, dlatego należy usuwać je regularnie. Warto zaznaczyć, że tego typu problemy nie dotyczą tylko kobiet. Faceci też stosują kosmetyki, które maskują niedoskonałości. Dodatkowo wystarczy zahaczyć białą koszulką o twarz partnerki, żeby pozostał ślad na ubraniu. Plamy z podkładu usuwa się bardzo ciężko z powodu mocnego napigmentowania kosmetyków. Nie bez znaczenia są też struktura i konsystencja produktu. Interesującą rzeczą jest fakt, że nowoczesne kosmetyki wtapiają się w skórę, a to oznacza, że są w stanie też przenikać do wnętrza włókien tkaniny. Sypkie pudry kryjące są również bardzo problematyczne, o ile nawet nie bardziej niż podkłady. Należy pamiętać, że wrogami białych tkanin są też bronzery.
Praktyczne metody usuwania plam z podkładu z odzieży - sprawdzone sposoby
Nie wpadaj w panikę od razu, gdy przytrafi Ci się plama z podkładu. Kosmetyk do demakijażu jest pierwszym i podstawowym sposobem na usunięcie zabrudzenia. Musisz jednak mieć na uwadze, że nie może to być olejek, ani mleczko. Tego typu kosmetyki powstają na bazie olejów naturalnych, więc pozostawią po sobie tłuste plamy. Z małej plamy bardzo szybko może zrobić się duża i wtedy trzeba będzie spróbować innych metod. Bezbarwny płyn micelarny jest w zasadzie jedynym kosmetykiem, który może pomóc w tej sytuacji. Warto posiadać taki w swojej kosmetyczne, nawet jeśli na co dzień wykorzystujesz olejek do zmycia makijażu. Wystarczy zamoczyć wacik w płynie i następnie przycisnąć go do plamy. Pamiętaj, żeby nie pocierać, ponieważ w ten sposób powiększysz zabrudzenie. Najważniejsze, żeby płyn dostał się do włókien tkaniny i rozpuścił preparat. Możliwe, że po zabiegu nie będzie śladów, jeśli plama jest niewielka.
Porady dotyczące usuwania starych plam z podkładu
Potrzeba więcej czasu na usunięcie plam, które są zaschnięte i powstały jakiś czas temu. Na początku trzeba nałożyć środek odplamiający, taki jak szare mydło, odżywka do włosów lub płyn do mycia naczyń. Płyn najlepiej nalać na samą plamę i bardzo delikatnie pocierać, żeby stopniowo wnikała w środek materiału. Potem przygotuj roztwór wody z dodatkiem detergentu do prania i przez godzinę namaczaj w nim ubrania. Po upływie tego czasu, należy uprać odzież według zaleceń producenta. Nie próbuj usuwać plamy samodzielnie, jeśli ubranie jest przeznaczone do czyszczenia chemicznego. Dotyczy to również drogich i delikatnych tkanin, czyli np. kaszmiru i jedwabiu. W takich przypadkach metody domowe mogą jedynie zaszkodzić. Lepiej dostarczyć ubranie do profesjonalnej pralni, która usunie stare plamy.