Monogram - personalizacja na miarę stylu: czym jest i gdzie możemy go znaleźć
Monogram to jedna z najstarszych form personalizacji ubrań i dodatków. Jego korzenie sięgają starożytnych Greków i Rzymian, którzy zazwyczaj wyrabiali stemple z wypukłymi literami imion lub inicjałów. W średniowieczu monogramy stały się popularnym elementem dekoracyjnym, szczególnie na rękawach, kołnierzach i kieszeniach ubrań. Z biegiem czasu, monogramy zaczęły pojawiać się także na torebkach, biżuterii i innych akcesoriach.
Dziś monogramy stanowią modny element w stylizacjach. Projektanci coraz częściej umieszczają je na ubraniach i torebkach, co pozwala noszącym je osobom wyrażać swoją indywidualność i dodawać stylu swojemu wyglądowi. Monogramy stanowią także świetny prezent dla bliskiej osoby, którym można spersonalizować np. ręcznik lub szlafrok. Bez wątpienia, monogramy to nie tylko modny dodatek, ale także wyraz elegancji i klasyki, który przetrwał wieki.
Od inicjałów do monogramu - historia i znaczenie personalizacji w modzie
W pierwszej kolejności wyjaśnić trzeba, co to jest monogram i czym się różni od inicjałów. Dość często używa się tych dwóch określeń zamiennie, co rzecz jasna nie jest w pełni poprawne.
Inicjał to po prostu litera, która rozpoczyna rozdział, wydzielony fragment tekstu lub w liczbie mnogiej pierwsze litery z imienia i nazwiska. Monogram to natomiast specjalny znak, który przedstawia ozdobne powiązanie minimum dwóch liter. Może on być używany jako forma podpisu, sygnatury lub nawet ornament. Jest to więc po prostu graficzna forma inicjałów.
Monogramy mogą być stosowane w najróżniejszy sposób, lecz nie da się ukryć, że w najnowszej historii spotyka się przede wszystkim na ubraniach. Dawniej korzystało się z monogramów w celach bardzo praktycznych, czyli np. zabezpieczając się przed kradzieżą lub nieumyślną zamianą ubrań, lecz dziś monogram stanowi niezwykle ciekawy element estetyczny, który podnosi ekskluzywność ubrań.
Monogramowanie w modzie - gdzie można umieścić swoje inicjały?
Monogram jest niezwykle interesującym i bardzo oryginalnym sposobem na indywidualizacje stroju. Dzięki niemu nawet te ubrania, które sprzedawane są masowo, mogą stać się wyjątkowe. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie konkretnie można go umieścić.
Jak się okazuje, możliwości w tym zakresie są naprawdę ogromne, ponieważ monogram może się znaleźć nie tylko na różnego rodzaju dodatkach do stroju, lecz również i na jego kluczowych elementach. Powszechnie bowiem spotkać się można z monogramem np. na chusteczce, a także na poszetce, lecz również bardzo chętnie jest on naszywany na koszuli, T-shircie, czapce, rękawiczkach czy też wnętrzu marynarki lub tyle kurtki. Wszystko w tym wypadku zależne jest od tego, jaką funkcję ma pełnić monogram i czy ma być widoczny dla innych osób, czy też ma pozostać w ukryciu. Często bowiem ma stanowić jedynie oznaczenie właściciela i być informacją dla osób sortujących lub czyszczących ubraniach, aby nie doszło do pomyłki. Nie chodzi tu oczywiście o koszt stracenia np. koszuli, lecz o fakt, że jest ona dobrze dopasowana do postury danego człowieka.
Elegancki monogram - jak nosić personalizację z klasą
Jak więc widać, możliwości w zakresie umieszczania monogramu na ubraniach są naprawdę ogromne. Zanim jednak przejdzie się do wyszywania takiego znaku graficznego na swojej odzieży, warto się najpierw dowiedzieć, jak należy nosić tak personalizowane ubrania. Czy są tu jakieś zasady, których powinno się trzymać, aby stylizacja dobrze się prezentowała?
Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest to, aby monogram nie znajdował się na ubraniach składających się na stylizację formalną. Co prawda można go umieścić na koszuli lub garniturze, lecz w takiej sytuacji nie powinno się ich zakładać np. na spotkania biznesowe. Jest to tylko strój casualowy, który może być założony co najwyżej do pracy.
Co ciekawe, często monogram umieszczany jest na ubraniach szkolnych. Naszywany jest on na lewej piersi marynarki elitarnych szkół podstawowych lub wyższych. W dalszym jednak ciągu będzie to tylko strój typowo casualowy.