Jak wyprać plecak - praktyczny przewodnik
Szkolne plecaki naszych dzieci, specjalne plecaki wielkomiejskich kurierów, eleganckie damskie mini-plecaki czy wreszcie plecaki turystyczne - wszystkie je łączy jedno, jak każda rzecz intensywnie użytkowana, podlegają naturalnym prawidłom zużycia. Jak dobrze wiemy, brudu, kurzu, przypadkowych otarć i uderzeń, nic nie powstrzyma. Jak zatem wyprać nasz ulubiony plecak i tym samym, przywrócić mu nowe życie?
Przygotowanie plecaka do prania
Przygotowując nasz plecak do prania, pozbawmy go wszelkich przypinek turystycznych, naklejek, tymczasowych zawieszek itp. Pin turystycznej odznaki może z łatwością powiększyć otwór powstały po zaczepieniu. Ściągnijmy też wszelkie regulatory odpowiedzialne za kompresję kieszeni i szelki pasów biodrowych czy naramiennych.
Ocena materiału i instrukcji prania
Nie trzeba chyba przypominać, iż jeśli tylko metka producenta nie przeszkadza w swobodnym użytkowaniu, to powinniśmy ją pozostawić na miejscu. Wycinanie jej i odkładanie „w wiadome miejsce” zawsze kończy się poszukiwaniami w Internecie, jak wyprać plecak, który właśnie zamierzamy wyczyścić. Inaczej bowiem będziemy zabierać się do czyszczenia plecaka uszytego z włókien poliamidowych, a inaczej np. do Cordury 500 lub 1000.
Opróżnienie plecaka i usunięcie odłączalnych elementów
Podchodząc do zadania, jak wyprać plecak, właściwie powinniśmy zacząć od kwestii, co chcemy wyprać. Na pierwszy rzut oka brzmi to nieco dziwacznie, ale fora internetowe związane z miłośnikami turystyki pieszej pełne są rozżalonych użytkowników, którzy niezbyt dokładnie przygotowali plecak do procesu prania.
Precyzyjnie sprawdźmy więc komorę główną, najzwyczajniej w świecie odwracając plecak do góry dnem. Jest spora szansa, że wypadnie z niej, jeśli nie drobny sprzęt biwakowy, to moneta, spinacz lub inny element o twardej strukturze i niekiedy powierzchni na tyle porowatej, że nawet w trakcie prania ręcznego uszkodzić może on wierzchni materiał plecaka. Zajrzyjmy też do każdej z bocznych lub doczepianych komór i kieszeni przednich.
Ręczne pranie plecaka
Jak wyprać plecak turystyczny, skoro nawet plecaki dla amatorów-trekkerów zaczynają przypominać swymi dodatkowymi kieszeniami i ogromnymi kominami, plecaki na wyprawy w masyw Ałtaju?
Otóż, ze względu na spore rozmiary plecaków, pranie ręczne najlepiej jest przeprowadzić w wannie lub dużej i szerokiej misce. Wlewamy najpierw nieco ciepłej, ale nie gorącej wody – może ona uszkodzić laminat szwów lub warstwę wodoodporną. Potem, zgodnie z instrukcją, aplikujemy nieco środka czyszczącego i mieszamy go z wodą, by przypadkiem nie zastygł w jednym miejscu tkaniny, niczym nie rozpuszczone kapsułki do prania. Następnie zanurzamy w mieszaninie plecak i po chwili, używając zwykłej gąbki do naczyń, możemy przystąpić do czyszczenia. Pamiętajmy, by nie wykorzystywać do tego najostrzejszej struktury owych gąbek, gdyż, niczym papier ścierny, mogą one skutecznie przerzedzić sploty tkaniny.
Po zakończeniu prania ręcznego, plecak płuczemy tak długo, aż przestaniemy pod rękoma lub w wodzie odczuwać środek czyszczący.
Pranie delikatnych obszarów
Tak jak musimy uważać, czego używamy do przecierania powierzchni plecaka w trakcie prania, tak powinniśmy z większą pieczołowitością pochylić się nad miejscami newralgicznymi.
Uważajmy zatem by nie zaciągnąć siatek typu mesh, czy by nie naruszyć ząbków zamków błyskawicznych. Cienka zazwyczaj podszewka, np. komory na brudne obuwie, również nie zniesie takiego traktowania, jakie zaaplikowalibyśmy zewnętrznej tkaninie z Cordury.
Czyszczenie zatwardziałych plam i zabrudzeń
Jeśli jest szansa zeskrobać zaschnięte i przybyłe z nami z wyprawy błoto lub glinę, to zróbmy to przed samym procesem prania. Optymalne będą tu skrobaczki plastikowe o tępej powierzchni. Krawędź noża może tu szybko przetrzeć tkaninę lub nawet ją przeciąć.
Jeśli natomiast chodzi o z pozoru trwałe plamy, zdajmy się tu na koncentrat specjalistycznego płynu do prania plecaków i pozwólmy plecakowi „poleżakować” w wodzie z takim płynem. Niektórzy stosują tu zwykłe mydło w kostce, jednakże nie jest to dobre rozwiązanie. Właśnie wtedy soda i inne sole z mydła pozostawiają szare plamy.
Pranie plecaka w pralce
Jak wyprać plecak w pralce, skoro ma on tyle wystających elementów, a i sama pralka za pomocą szybkich obrotów może zdeformować, np. suwaki?
Równie delikatne, co pranie ręczne, jest nastawienie urządzenia na niskie obroty i pranie w niskich temperaturach. Największym błędem popełnianym przy praniu plecaków w pralce jest dopychanie bębna, tak by nie spożytkować programu prania tylko na jeden przedmiot. Przykre niespodzianki, typu zniszczone ubrania codzienne lub zniekształcone, porwane delikatne elementy plecaka, powinny nas utwierdzić w tym, że jednak warto, by nasz plecak powirował samotnie.
Wybór odpowiedniego programu i detergentu
Ustawiajmy więc pralkę na prania krótsze, a obroty i temperatury niższe. Nowocześniejsze pralki mają w swych komputerach pokładowych już zaimplementowane specjalne tryby do prania plecaków i toreb sportowych. Warto po prostu zdać się na nie. Pozostaje nam już wtedy tylko dodanie detergentu zakupionego w internetowym sklepie turystycznym.