Co zrobić, gdy wydaje się, że kurtki puchowe zimowe straciły swój fason?
Każde okrycie wierzchnie prezentuje się efektownie w momencie zakupu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że po praniu może to ulec zmianie. Wypełnienie w kurtce puchowej ma tendencję do zbijania się, co niestety nie prezentuje się estetycznie. Oczywiście można temu zaradzić, znaczenie ma właściwe pranie i suszenie. Wiele osób zapomina o tym, aby regularnie strzepywać kurtkę puchową w celu przeciwdziałania nierównomiernemu rozłożeniu wypełnienia. Nawet jeśli okrycie wierzchnie nie wygląda zbyt dobrze, to nadal można je uratować, wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Prawidłowe pranie kurtki puchowej gwarancją jej wydłużonej żywotności
Kurtki puchowe zimowe nie lubią wilgoci, ale pomimo tego trzeba je regularnie prać i nie wiąże się to wyłącznie z koniecznością usunięcia zabrudzeń. Po pewnym czasie puch zaczyna się sklejać, traci swoją sprężystość, przez co obniżają się zdolności izolacyjne okrycia wierzchniego. Zamoczenie puchu i jego zbicie sprawia, że kurtka zimowa nie chroni należycie przed zimnem. Istotne staje się to, aby właściwie wyprać ubranie i je odpowiednio wysuszyć. Jeśli będzie to wykonane w prawidłowy sposób, to puch zostanie rozbity i zachowa swoją sprężystość. Kurtka będzie wobec tego nadal zabezpieczać należycie przed chłodem.
Istotne jest to, aby prać kurtkę puchową zgodnie z zaleceniami producenta, które widnieją na metce. Znaczenie ma właściwa temperatura i stosowanie odpowiednich detergentów. Zaleca się prać w temperaturze 30 stopni Celsjusza, ustawić najmniejszą prędkość wirowania. Najlepszym wyborem będzie program przeznaczony do ubrań delikatnych. Zanim jednak kurtka znajdzie się w bębnie pralki, powinno się ją zamoczyć w misce z wodą, co pozwoli pozbyć się z niej powietrza.
Co robić, gdy dojdzie do zbicia puchu w kurtce po praniu?
Mając już wypraną kurtkę puchową, należy przejść do jej odpowiedniego suszenia. Powinno się to zrobić niezwłocznie po wyciągnięciu okrycia z pralki. Najlepiej sprawdza się oczywiście suszarka bębnowa lub pralko-suszarka. Jeśli ktoś ma do dyspozycji wyłącznie zwykłą suszarkę, to należy postawić ją w ciepłym i przewiewnym miejscu, rozłożyć na niej płasko kurtkę. Pamiętać należy także o rozpięciu okrycia wierzchniego, to samo dotyczy kieszeni. Po pod suszarkę powinno się postawić miskę na wodę kapiącą z mokrej kurtki. Po kilku godzinach suszenia można już przystąpić do delikatnego oklepywania okrycia w celu wstępnego rozbicia puchu. Potem przewraca się kurtkę na lewą stronę i pozostawia ją na kolejne kilka godzin do całkowitego wyschnięcia.
Zawsze powinno się po kilku godzinach oklepywać kurtkę, aby zapobiec zbijanie puchu, utracie jego objętości i sprężystości. Jeśli doszło do powstania kulek z puchu, to należy każdą z nich dobrze rozbić poprzez rozcieranie dłońmi. Lekkie otrzepywanie okrycia wierzchniego umożliwia równomierne rozprowadzenie wypełnienia na całej jego długości. W sprzedaży znajdują się także specjalne piłki do rozbijania puchu w postaci gumowych kulek z wypustkami. Ich zadaniem jest roztrzepywanie puchu, przyspieszenie schnięcia i równomierne rozmieszczenie wypełnienia we wszystkich komorach.