Własnoręcznie ceruj swoje ubrania - krok po kroku poradnik dla początkujących

2023-04-03
Własnoręcznie ceruj swoje ubrania - krok po kroku poradnik dla początkujących

Cerowanie ubrań nie jest skomplikowane. Oczywiście najpierw trzeba poznać prawidłową technikę i zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, aby uzyskać pożądany efekt. Nieumiejętne szycie to niestety prosta droga do zeszpecenia ubrania. Niektórzy kupują od razu nową rzecz, ale nie trzeba rozstawać się z ulubionym swetrem, wygodnymi spodniami. Warto dać drugie życie ubraniu, co jest zgodne z ruchem eco i zero waste. Cerowanie to bardzo pomocna umiejętność, którą warto nabyć, bo może przydać się wielokrotnie.

Czym jest cerowanie i jakie są zasady tej tradycyjnej metody naprawy?

Kiedyś uczono cerowania w szkole. Nawet mężczyźni byli w stanie we własnym zakresie zniwelować powstałe dziury w różnych materiałach. Obecnie wiele kobiet nie potrafi cerować i wyrzuca podarte ubrania lub zanosi je do krawcowej. Nie jest to jednak skomplikowaną umiejętnością krawiecką. Można się tego nauczyć. Do wyboru jest wiele technik zszywania, gdy dojdzie do rozdarcia materiału lub jego podarcia. Dobiera się je do rodzaju materiału, kształtu dziury, miejsca rozdarcia. Istnieje nawet coś takiego jak cerowanie artystyczne, które polega na nakładaniu nici na materiał w celu stworzenia efektownego wzoru. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku dużej dziury w newralgicznym miejscu.

Jak samodzielnie cerować skarpetki? Praktyczny poradnik krok po kroku

Dziurawe skarpetki można zacerować we własnym zakresie. Potrzebne będą nożyczki, dopasowane nici, cienka igła, naparstek, grzybek do cerowania. Najpierw przycina się wystające nitki. Następnym krokiem jest naciągnięcie skarpety na grzybek do cerowania. Potem można przystąpić do zawiązania supełka na końcu nitki po nawleczeniu jej na igłę. Istotne jest zaczepienie jej przez pierwsze oczko materiału, po czym połączenie w pionie wszystkich oczek. Następnie przechodzi się do cerowania w poziomie. Wymaga to przeciągnięcia nitki i złapania wszystkich oczek w poziomie. Jeśli ktoś nie ma grzybka do cerowania, to wystarczy naciągnąć skarpetę na dłoń zaciśniętą w pięść. Z pomocą przychodzi także zwykła butelka z wodą. Należy cerować na krzyż i tworzyć nowe oczka, aby uniknąć nieestetycznego i grubego szwu.

Naprawiamy ubrania: Jak cerować dziurę w spodniach wykonanych z tkaniny?

W przypadku dziury w spodniach również zaczyna się od przycięcia wystających nitek. Należy wywinąć tkaninę na lewą stronę i rozłożyć ją na płasko. Potem przechodzi się do cerowania poziomo przez dziurkę. Pamiętać należy o tym, aby przeciągnąć igłą z nicią kilkukrotnie po każdej stronie dziurki (na prawą i lewą stronę). Powinno powstać kilka równoległych do siebie linii. Następnie przechodzi się do szycia pionowego przez powstałe rozdarcie. Ostatnim krokiem będzie zakończenie cerowania na lewej stronie, aby uniknąć szarpiącej się nitki.

Jak skutecznie cerować dziurę w swetrze? Praktyczne wskazówki

Dziurawy sweter nie musi być problemem. Należy przewrócić ubranie na lewą stronę i naciągnąć miejsce, w którym doszło do uszkodzenia mechanicznego. Potem obszywa się dziurę dookoła w celu wzmocnienia materiału. Cerowanie odbywa się poprzez łapanie oczek znajdujących się w dzianinie. Najpierw przeszywa się dziurkę pionowo w celu uzyskania równoległych nici. Potem przechodzi się do cerowania poziomego. Istotne będzie to, abyś nie naprężać zbyt mocno nitki w materiale. Technika ta sprawdzi się świetnie w przypadku dziurowego swetra. Jeśli jednak doszło tylko do zahaczenia o coś, czego efektem są wystające nitki, to cerowanie nie będzie konieczne. Wystarczy przeciągnąć wystające nici na lewą stronę. Po poluzowaniu splotu powinny one wrócić na swoje pierwotne miejsce.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel