Lista rzeczy niezbędnych dla kobiet podczas wyjazdu w góry

2023-07-05
Lista rzeczy niezbędnych dla kobiet podczas wyjazdu w góry

Wakacje już za pasem więc sporo osób zaczyna poważnie planować swój wyjazd. Często celem podróży są górskie szlaki, które jednak wymagają odpowiedniego przygotowania. Warto więc odpowiednio wcześnie przeanalizować listę wszystkich potrzebnych elementów wyposażenia, o które powinna zadbać każda wyruszająca w góry kobieta.

Odpowiednie ubranie na różne warunki pogodowe w górach

Od czego powinno się zatem zacząć kompletowanie bagażu podróżnego? Nie da się ukryć, że jadąc w góry, w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwy strój.
Chodząc po szlakach górskich, liczyć się trzeba z tym, że pogoda może bardzo szybko i dynamicznie się zmieniać. Często zdarza się tak, że wychodząc rano ze schroniska, ma się piękną słoneczną pogoda, podczas gdy w nieco wyższych partiach górskich zastanie nas mgła, niska temperatura, a często po prostu opady deszczu. Kluczowe więc jest to, aby być odpowiednio ubraną.
Na co najlepiej postawić? Idealnym wyborem są specjalne górskie spodnie, których nogawki mogą być swobodnie odpinane i dopinane. Co więcej, należy mieć ze sobą przeciwdeszczową kurtkę, a także wyposażoną w otwory wentylacyjne bluzę.

Wybierz solidne buty dla pełnego komfortu

Często słyszy się historie, gdy ratownicy górscy musieli ściągać z wyższej położnych szlaków osoby, które nie posiadały odpowiedniego obuwia. Wyjście w góry w trampach, a nawet szpilkach, co też było spotykane, to po prostu proszenie się o nieszczęście.
Na górskich szlakach należy bezwzględnie zakładać tylko specjalne obuwie, które wyposażone będzie w gruby terenowy bieżnik. Co więcej, but powinien być na tyle wysoki, aby zachodził kilka centymetrów za kostkę. Gwarantuje to większą stabilizację stopy i zmniejszenie ryzyka skręcenia kostki w przypadku potknięcia się na skałach lub luźnych kamieniach.

Pielęgnacja skóry i higiena - ważne aspekty podczas wyjazdu w góry

Wiele kobiet zapomina, że wyruszając na szlak, trzeba chronić się nie tylko przed zimnem lub deszczem, lecz także przed słońcem. Bardzo często wyjście na kilku godziny spacer kończy się dla turystów silnym poparzeniem słonecznym. Jak tego uniknąć?
W tym wypadku kluczowa jest właściwa pielęgnacja skóry i zabezpieczenie jej przy pomocy silnego kremu z filtrem. Warto pokryć nim odsłonięte fragmenty skóry, czyli np. twarz, ramiona i ręce. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych poparzeń.

Wybór odpowiedniego bagażu: plecak, torba sportowa czy nerka?

Bardzo dużym problemem dla kobiet wybierających się w góry jest wybranie odpowiedniego bagażu. Możliwości jest tak wiele, że podjęcie dobrej decyzji wydaje się wręcz niemożliwe.
Jak zatem wybrać odpowiedni bagaż? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak chcemy spędzić urlop w górach. Jeśli zamierzamy przemieszczać się pomiędzy schroniskami lub też zamieszkać w jednym z nich na dłużej zdecydowanie najlepiej wybrać plecak górski. Jeśli mieszkamy w mieście, a na szlak ruszamy tylko na jeden dzień, zupełnie wystarczająca będzie torba podróżna.
Oprócz tego wielu specjalistów zaleca, aby mieć ze sobą także zapinaną nerkę. Jest to bowiem świetny sposób na bezpieczne przechowywanie np. portfela i telefonu.

Przydatne dodatki do spakowania

Wyjście w góry może wiązać się z wieloma niedogodnościami. Warto więc mieć przy sobie kilka przydatnych dodatków, które uprzyjemnia wakacje. Doskonałym pomysłem jest zabranie np. termosu, w którym będziemy miały ciepłą herbatę.
Innym ciekawym pomysłem jest posiadanie blaszanego kubka i łyżeczki, które pozwolą w schronisku górskim zjeść zupkę instant.

Bezpieczeństwo jako priorytet - jak zapewnić sobie spokojny wyjazd w góry?

Spędzanie urlopu w górach to świetna zabawa, lecz może wiązać się także z dużym niebezpieczeństwem. Żeby go zminimalizować, powinno się mieć przy sobie kilka bardzo ważnych dodatków.
Wymienić tu trzeba przede wszystkim latarkę, która pozwoli oświetlić szlak po zmroku. Obowiązkowa jest także zwykła mapa, która pomoże rozeznać się w terenie. Na uwadze należy bowiem mieć, ze w górach zwykły GPS w telefonie może po prostu nie działać.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel