Najważniejsze informacje na temat wiskozy - czym jest ten materiał?

2023-04-20
Najważniejsze informacje na temat wiskozy - czym jest ten materiał?

Wiskoza to sztuczna tkanina powszechnie wykorzystywana do produkcji wielu ubrań. Powstała ona w wyniku przetworzenia celulozy roślinnej, takiej jak drzewa, trzcina cukrowa, bawełna czy bambus. Mowa tutaj o materiale lekkim i przewiewnym, który nierzadko stosowany jest do produkcji koszul, sukienek, spodni oraz bluzek.

Wiskoza - definicja, proces produkcji i zastosowanie

Wiskoza to typ sztucznej tkaniny produkowanej z celulozy roślinnej. Proces jej produkcji jest dość skomplikowany. Polega on na przetworzeniu celulozy w roztworze chemicznym, a kolejno wyciągnięciu go przez sita w celu utworzenia długich nici. Warto zaznaczyć, że proces produkcji wiskozy wymaga zastosowania zaawansowanej technologii. Na samym początku jest ona rozbijana na mniejsze cząstki, a następnie rozpuszczana w roztworze chemicznym. Kolejno roztwór przepuszcza się przez sita, aby utworzyć długie nici. Są one następnie przędzione w tkaniny, które mogą być przetwarzane w różne produkty, takie jak odzież, pościel, ręczniki i nie tylko. Okazuje się, że wiskoza jest też stosowana w innych branżach. Warto wymienić choćby produkcję tworzyw sztucznych, papiernictwo oraz budownictwo. Jednakże z powodu swojego pochodzenia roślinnego i skomplikowanego procesu produkcji, jest ona przeważnie droższa aniżeli większość innych sztucznych tkanin.

Zalety wiskozy, o których może nie wiesz

Wiskoza ma bardzo dużo zalet. Sprawiają one, że to popularny wybór w przemyśle tekstylnym. Materiał ten jest przede wszystkim przyjazny dla skóry. Często wykorzystuje się go do produkcji ubrań dla osób z wrażliwą skórą. Co istotne, wiskoza jest łagodna dla skóry oraz przewiewna. Dodatkowo świetnie absorbuje wilgoć, co pozwala na utrzymanie skóry w suchym i komfortowym stanie. Kolejną zaletą jest ekologia. Jak się okazuje, wiskoza produkowana z naturalnego surowca, jakim jest celuloza roślinna, co czyni ją bardziej ekologiczną niż wiele innych sztucznych tkanin. Jest również biodegradowalna i w pełni ulega rozkładowi w naturalnym środowisku. Niewątpliwą jej zaletą jest też trwałość. Pomimo faktu, że wiskoza jest miękka i delikatna w dotyku, to jest też trwała i odporna na rozciąganie. Sprawia to, że mowa tutaj o idealnym materiale do produkowania ubrań noszonych na co dzień. Kolejną jej zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości. Wiskozę można prać w pralce, tak samo, jak inne ubrania. Nie jest wymagane stosowanie specjalistycznych środków czyszczących, żeby możliwe było zachowanie jej pierwotnego wyglądu i trwałości.

Wiskoza - przyjazna dla środowiska i dla Twojego zdrowia

Wiskoza jest sztucznym materiałem tekstylnym, który może być bardziej przyjazny dla środowiska aniżeli niektóre inne typy tkanin. W odniesieniu do innych tworzyw syntetycznych, na przykład poliestru czy nylonu, jest ona wyprodukowana z naturalnych surowców roślinnych, takich jak celuloza z drzewa lub bawełny. Dodatkowo ten materiał jest też biodegradowalny i może ulec rozkładowi w naturalnym środowisku. Przyczynia się to do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Co więcej, wiskoza ma lepsze właściwości oddychające niż wiele innych materiałów syntetycznych, co oznacza, że jest bardziej przyjazna dla zdrowia. Każda osoba powinna pamiętać o tym, że produkcja tego materiału może wymagać zastosowania chemikaliów, a niektóre z tych substancji mogą powodować podrażnienia skórne bądź alergie. Z tego powodu bardzo istotne jest to, żeby wybierać wiskozy pochodzące ze zrównoważonych źródeł i producentów, którzy stosują ekologiczne praktyki produkcji.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel