Różnice między rodzajami skóry naturalnej

2023-05-15
Różnice między rodzajami skóry naturalnej

Skóra naturalna to materiał szlachetny o niezwykle szerokim zastosowaniu. Ze skóry produkuje się obuwie, kurtki, a także akcesoria, czyli portfele, torby, rękawiczki oraz paski. Warto podkreślić, że powszechniejsze zastosowanie skóra znalazła w modzie damskiej.

Elegancja w naturalnym wydaniu: moda z wykorzystaniem skóry naturalnej

Nie ulega wątpliwości, że skóra naturalna jest od wieków obecna w modzie. Jest bardzo wytrzymałym materiałem, który zabezpiecza przed zimnem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W dzisiejszych czasach można dostrzec demonstrację oporu przeciwko stosowaniu naturalnych skór zwierząt. Na szczęście przemysł modowy przygotował tzw. ekoskóry będące alternatywą dla osób, którym zależy na losie innych stworzeń. Ekoskóra to syntetyczny materiał, który wygląda bardzo podobnie do tej pochodzenia zwierzęcego. Mniej doświadczone osoby prawdopodobnie nie będą w stanie odróżnić naturalnej skóry od ekoskóry. Trzeba jednak podkreślić, że ekoskóra ma znacznie mniejszą wytrzymałość, ponieważ zaczyna się łuszczyć po kilku sezonach.

Przewodnik po rodzajach skóry naturalnej: od cielęcej po krokodylą

Istnieją różne rodzaje skóry naturalnej. Można je podzielić ze względu na sposób wyprawiania, a także na typ pochodzenia. Ubrania skórzane oraz akcesoria produkowane są ze skóry świńskiej, cielęcej i bydlęcej. Popularna jest również skóra wołowa, która jest gruba i odporna na rozciąganie. Przeznaczona jest do wytwarzania odzieży ochronnej i kurtek. Godna polecenia jest też skóra jagnięca, która jest miękka i elastyczna, a także koźlęca, która wykorzystywana jest do produkcji luksusowych wyrobów galanterii skórzanej. Dostępna jest też skóra z jelenia, która jest wytrzymała, miękka i elastyczna, a także skóra ze strusia, z której wytwarza się przeważnie drogie dodatki. Dużym uznaniem cieszy się skóra z węża, która jest niezwykle droga i przygotowuje się z niej oryginalne, ekskluzywne buty oraz torebki. Na podobnej półce cenowej leży skóra z aligatora, którą jednak trzeba poddawać regularnej konserwacji, ponieważ szybko wysycha. Z dotychczasowych rozważań wynika, że skóry naturalne pochodzą od różnych zwierząt. Należy jednak pamiętać, że efekt jest uzależniony w dużej mierze od techniki wyprawiania skóry. W ten sposób można wyróżnić skóry szorstkie z niewielkim włosiem, a także skóry gładkie.

Czy twoja skóra to prawdziwa skóra? Jak rozpoznać skórę naturalną

Skóra naturalna musi być właściwie oznaczona. Dodatkowo ma ona strukturę porowatą, pod warunkiem, że nie jest pokryta lakierem. Po dotyku też można odróżnić skórę naturalną od ekoskóry, ponieważ materiały syntetyczne przypominają nieco plastik. Skóra naturalna w dotyku przypomina ludzką skórę i jest gładka oraz miękka. Możesz też przyłożyć skórę do nosa i poznać ją po charakterystycznym zapachu, który pozostaje po garbowaniu. Warto zaznaczyć, że syntetyki pachną klejem lub plastikiem.

Jak zmiękczyć skórę naturalną: poradnik dla hobbystów i profesjonalistów

Nie wszyscy mają świadomość, że niewłaściwie konserwowana skóra naturalna z upływem czasu sztywnienie. Jeśli chodzi o skórę licową, to można ją zmiękczyć poprzez natłuszczenie pastą i woskiem. Dostępne są też domowe metody, żeby zmiękczyć skórę naturalną. W tym celu możesz wykorzystać wodę z octem wymieszaną w proporcjach 1:1. Należy pamiętać, że ocet ma działanie odtłuszczające, dlatego warto użyć go przed nałożeniem pasty pielęgnacyjnej na skórę. Do zmiękczenia skóry można wykorzystać również oliwę z oliwek lub glicerynę. Skóra naturalna to szlachetny materiał, z którym trzeba się odpowiednio obchodzić.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel