Zalety poliestru − odkryj je i zaskocz się!

2023-06-02
Zalety poliestru − odkryj je i zaskocz się!

Pomimo tego, że poliester towarzyszy nam każdego dnia od wielu dekad, to jednak zaskakująco mało osób wie o nim coś więcej. Jak się okazuje, istnieją osoby, które nie mają nawet podstawowej wiedzy o tym materiale. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Jakie są najważniejsze zalety poliestru i gdzie można się z nim zetknąć?

Wszystko, co musisz wiedzieć o poliestrze: produkcja, zastosowanie i właściwości

Od czego najlepiej zacząć zdobywanie informacji na temat poliestru? Na początek trzeba sięgnąć nieco do historii i dowiedzieć się, kiedy on powstał i jakie były jego początki.
Dla wielu osób może to być dużym zaskoczeniem, lecz pierwsze prace nad tym materiałem prowadzone były w latach 30. ubiegłego stulecia. I choć produkt wszedł do sprzedaży już w latach 40., to ogromną popularność zyskał dopiero 30 lat później. To właśnie wtedy powszechnie się nim zachwycono i reklamowano go jako cudowny materiał, który nie wymaga prasowania.

Z czego jednak tak właściwie produkowany jest poliester? Jak się okazuje, powstaje on z ropy naftowej. Na początku przybiera postać płatków, które poddaje się obróbce termicznej. Topione ściekające nitki formowane są we włókna, którym można już nadawać określone kształty i formy.
Gdzie stosuje się ten materiał? Przede wszystkim wykorzystywany jest on w przemyśle tekstylnym, czyli po prostu w produkcji ubrań. Często jednak sięgają po niego także producenci tworzyw sztucznych i różnego rodzaju folii technicznych oraz użytkowych.

Odkryj niesamowite zalety tkaniny poliestrowej, o których nie miałaś pojęcia!

Z jakiego powodu poliester cieszy się tak dużą popularnością od ponad 60 lat? Wiedzieć trzeba, że jego właściwości idealnie trafiają w potrzeby przeciętnego konsumenta szukającego dobrej jakości ubrań.
Ubrania poliestrowe charakteryzują się dużą sprężystością, dzięki czemu nie odkształcają się i nie wymagają prasowania.
Co więcej, materiał ten jest higrofobijny, czyli nie pochłania wody, a jego schnięcie jest niezwykle szybkie. Oczywiście jest także plamoodporny, więc nawet rozlanie na niego silnie plamiącego wina nie spowoduje uszkodzenia tkaniny.
Na koniec wspomnieć trzeba także o tym, że poliester jest niezwykle wytrzymały, dzięki czemu wykonane z niego ubrania mogą być noszone przez wiele lat.
Jeśli chodzi o inne produkty wykonane z poliestru, to warto zauważyć, że są one odporne np. na niekorzystne warunki atmosferyczne. Różnego rodzaju folie ochronne z poliestru bez trudu znoszą niskie i wysokie temperatury, silne nasłonecznienie i opady deszczu lub śniegu.

Poliester − materiał, który jest bezpieczny i funkcjonalny

Często da się usłyszeć opinie, że poliester ma wiele wad. Zarzuca się mu m.in. kiepskie odprowadzanie potu lub nawet podrażnianie skóry. Część osób uważa wręcz, że tego typu materiał może być łatwopalny.
Czy tak jest naprawdę? Nowoczesne, obecne aktualnie w sklepach ubrania z dodatkiem poliestru są nie tylko całkowicie bezpieczne, lecz dodatkowa funkcjonalne. Dzięki temu, że nie gniotą się i nie odkształcają przy długotrwałym noszeniu, gwarantują idealny wygląd ubrania przez cały dzień jego noszenia.
Co natomiast z zarzutem kiepskiej przewiewności? Zauważyć trzeba, że ubrania poliestrowe są niezwykle popularne wśród sportowców. Cieszą się one dużym uznaniem właśnie z powodu doskonałej przewiewności. Świetnie odprowadzają pot i nie pozostawiają na sobie mokrych plam. A jeśli osoba intensywnie pocąca się podczas treningu nie ma z tym problemu, osoby użytkujące ubrania poliestrowe na co dzień z całą pewnością również nie nie doświadcza żadnego dyskomfortu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel