Jak skutecznie pozbyć się plam z atramentu?

2023-07-01
Jak skutecznie pozbyć się plam z atramentu?

Zdarza się, że na ubraniu pozostanie nieestetyczny ślad po atramencie. Pojawia się wobec tego pytanie, jak usunąć zabrudzenie, aby nie musieć wyrzucać odzieży. Na szczęście jest wiele skutecznych sposobów, nie trzeba nawet sięgać po chemiczne środki w celu przywrócenia ubraniu pierwotnego wyglądu. Warto wobec tego przetestować naturalne, domowe metody.

Plamy z atramentu na odzieży - nie ma powodu do paniki

Trudno nie zauważyć plamy z atramentu, szczególnie na jasnym ubraniu, przykładowo na białej koszuli. Nie trzeba go jednak wyrzucać, bo są sposoby na wywabienie plam. W pierwszej kolejności należy określić, jaki jest rodzaj zabrudzenia, aby móc dobrać odpowiednie metody czyszczenia. W piórach wiecznych i kulkowych atrament składa się głównie z wody i rozpuszczalników, długo schnie, ma wodnistą konsystencję.

Z kolei atrament w długopisach jest gęsty i kleisty, więc trzeba zastosować inny sposób odplamiania. Bardzo ważną kwestią jest to, aby jak najszybciej przystąpić do usunięcia zabrudzenia. Im dłuższy kontakt barwnika z tkaniną, tym gorzej, po bardziej w nią wsiąka. Poniżej zostały przedstawione sprawdzone sposoby na usunięcie plam po atramencie, dlatego warto je niezwłocznie przetestować, gdy tylko dojdzie do zabrudzenia.

Jak skutecznie usuwać plamy z atramentu? Oto 12 niezawodnych sposobów, które warto poznać

W przypadku plam powstałych po wylaniu atramentu na ubranie warto sięgnąć po sól i cytrynę. Jest to świetne rozwiązanie przede wszystkim w przypadku odzieży wykonanej z naturalnych tkanin, czyli przykładowo lnianych i bawełnianych. Należy w pierwszej kolejności posypać plamy solą i przetrzeć połówką przekrojonej cytryny. Po kilkunastu minutach pozostaje przepłukać ubranie i wyprać je w pralce. Kolejnym sposobem jest moczenie zabrudzonej odzieży w mleku przez godzinę, po czym wypranie jej w proszku, zgodnie z zaleceniami producenta.

Można również próbować usunąć plamę atramentową za pomocą spirytusu. Należy nasączyć nim szmatkę, po czym przyłożyć do tkaniny, co ma na celu rozpuszczenie atramentu. Po pół godziny można nastawić pranie i liczyć na to, że po wyjęciu ubrania z pralki będzie wolne od zabrudzeń. W przypadku jedwabnych ubrań zaleca się podgrzać spirytus i zaaplikować go na plamę, zaczynając od jej brzegów i kończąc na środku. Na koniec zawsze należy wyprać ubranie, najlepiej ręcznie w niewysokiej temperaturze.Jeśli ktoś ma problem z plamą po atramencie, to warto wykorzystać do tego ciepły roztwór amoniaku, który działa jak odplamiacz. Istotne będzie to, aby użyć pięcioprocentowego stężenia, roztwór nie może być zbyt mocny. Po połączeniu z proszku z amoniakiem należy wszystko podgrzać i przystąpić do nakładania powstałego środka bezpośrednio na plamy przy użyciu szmatki. Alternatywą dla ciepłego roztworu amoniaku będzie 10% roztwór kwasu szczawiowego, aplikowanego na plamy po wcześniejszym ogrzaniu. Na koniec standardowo odzież trzeba wyprać, aby pozostałości po plamie i środku zniknęły bezpowrotnie.

Na zabrudzenia atramentowe pomaga także gorące mleko w połączeniu z sokiem cytrynowym. Będzie to dobry sposób na zaplamienie, które powstało na wełnie. Można próbować usunąć atrament także przy pomocy zmywacza do paznokci szczególnie jeśli do zabrudzenia doszło na białej tkaninie. Trzeba ją polać zmywaczem, po czym przetrzeć zabrudzony materiał. Na plamy po atramencie pomaga także kwasek cytrynowy, który nakłada się na nie, po paru minutach pierze ubranie w pralce. Na zabrudzenia po tuszu od długopisu stosuje się także terpentynę, można użyć mleczka do demakijażu lub szarego mydła.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel