O czym należy pamiętać wybierając letnią kurtkę w góry?

2023-08-09
O czym należy pamiętać wybierając letnią kurtkę w góry?

Wybierając się w góry, niezależnie od pory roku, należy zadbać o odpowiedni ubiór. Nie można również zapomnieć o kurtce, która musi chronić przed wiatrem i deszczem. O czym trzeba pamiętać, poszukując kurtki letniej na górskie wędrówki?

Jaka kurtka w lato w góry?

Lekkie i oddychające materiały

Góry potrafią zaskoczyć. Nie tylko pięknymi widokami, ale również zmienną pogodą. Kurtka letnia w góry powinna chronić przed deszczem oraz wiatrem.

Sprawdzą się kurtki, które nazywane są softshellami. Są one uszyte z lekkich materiałów, które ograniczają przepływ wiatru. Trzeba jednak pamiętać, że softshell nie ochroni nas przed ulewnym deszczem. Tkanina, z której jest wykonana, posiada fabryczną impregnację chroniącą przed wilgocią, ale po kilku deszczach straci ona swoje właściwości. Kurtkę należy ponownie zaimpregnować.

Przeciwdeszczowa kurtka letnia w góry, nazywana hardshell, wykonana jest z materiału, który zawiera membranę składająca się z mikroporów, które są mniejsze od cząsteczek wody. Dzięki temu nie przenika on pod kurtkę. Jednocześnie mikropory są większe od cząsteczek pary, wydalany jest nadmiar wilgoci, a wędrowiec się nie poci.

Wodoodporność i ochrona przed deszczem

Wybierając kurtki letnie w góry z membraną, należy zwrócić uwagę na parametry, które podane są na metce, to właśnie z nich dowiemy się jaka jest wodoszczelność i oddychalność kurtki.

Wodoszczelność podawana jest w milimetrach słupa wody na m2 powierzchni. Jest to symbol H2O. Wybierając kurtkę, warto skoncentrować się na modelach, które mają nieprzemakalność na poziomie powyżej 10 000mm H2O. Taka kurtka sprawdzi się nawet w czasie ulewnego deszczu.

Kurtka letnia w góry, by była wodoodporna, musi mieć podklejane szwy. W przeciwnym razie woda może przedostawać się do wnętrza.

Kolejnym parametrem, który ma znaczenie dla komfortu, jest oddychalność kurtki, która może być podana w dwóch parametrach. Pierwszy z nich określa ilość wilgoci w gramach, która w ciągu doby jest w stanie przedostać się przez materiał o rozmiarze 1m2. Na górskie wyprawy sprawdzą się kurtki, które mają co najmniej 10000 g/m2. Oczywiście im większa będzie wartość, tym kurtka będzie wytrzymalsza.

Współczynnik RET określa opór, jaki materiał stawia parze wodnej. Mniejszy opór będzie określał kurtkę, która będzie bardziej komfortowa. Wartości RET poniżej 6 będą określały bardzo komfortowe kurtki. Na górskie wyprawy należy unikać kurtek, których RET jest powyżej 13.

Wiatroszczelność – ochrona przed chłodem na szlak

Wiatrówki to kurtki, które mają być lekkie. Większość kurtek chroni impregnacja DWR (Durable Water Repellent). Dzięki temu, gdy złapie nas deszcz, woda będzie spływała po materiale.

Wiatrówka powinna mieć odpowiedni krój, by dobrze chroniła nawet przed porywistym wiatrem. Ważny jest przedłużany tył, który chroni nerki. Kurtka będzie jeszcze skuteczniejsza, gdy zakończona będzie ściągaczami. Ważny jest również kaptur również wyposażony w troczki.

Wybierając wiatrówkę, warto również zwrócić uwagę, by była ona tak wykonana, by podczas podnoszenia rąk do góry plecy nadal były osłonięte.

Kurtka letnia w góry – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wygodny krój i funkcjonalne detale

Kurtka letnia w góry powinna być przede wszystkim wygodna. Rozmiar musi być dopasowany tak, by kurtka nie krępowała ruchów. Warto pamiętać, że w chłodniejsze dni przyda się grubsza odzież pod kurtkę.

Kieszenie boczne znajdziemy w każdej kurtce. Wygodnie jest, gdy są zamykane na zamek. Kolejnym elementem, który ma wpływ na funkcjonalność, są kieszenie piersiowe również zamykane na zamek. Tam chowamy cenne drobiazgi.

Ochrona przed słońcem i promieniowaniem UV

Wychodząc latem w góry, trzeba chronić się przede wszystkim przed słońcem. Nie wystarczą kremy oraz czapka z daszkiem. Ważne, by korzystać z odzieży, która ma podany współczynnik UPV. Odzież, która posiada UPV mniejsze niż 15 nie chroni przed słońcem. Współczynnik UPV powyżej 30 to doskonała ochrona. UPV 50 + blokuje 97% promieni UVA i UVB.

System wentylacji – regulacja temperatury w ciepłe dni

Kurtka letnia w góry powinna być również wyposażona w zamki wentylacyjne. Najczęściej znajdują się one pod pachami, na klatce piersiowej i na plecach. Najczęściej zamykane są na zamki błyskawiczne.

Odpięcie zamka umożliwi odpowiednią cyrkulację powietrza oraz odprowadzenie potu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel