Wybieramy idealną kurtkę rowerową

2023-10-04
Wybieramy idealną kurtkę rowerową

Jeśli ktoś regularnie jeździ rowerem, pokonuje sporo kilometrów, to warto wyposażyć się w odpowiednią kurtkę outdoorową. Na szczęście obecnie można liczyć na ogromny wybór, nie ma problemu ze znalezieniem okrycia wierzchniego idealnie dopasowanego do konkretnej aktywności. Kurtka rowerowa powinna być wygodna, chronić przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Rodzaje kurtek dla rowerzystów

Do wyboru jest wiele rodzajów kurtek dla rowerzystów, wśród których znajduje się między innymi wiatrówka, idealna podczas cieplejszych dni. Jest wykonana z cienkiego materiału, lekka, nie zajmuje wiele miejsca, chroni przed wiatrem. Charakterystyczny dla tego typu okrycia wierzchniego będzie przedłużany tył, który zabezpieczy dodatkowo przed chłodem, mogą być także wywietrzniki pod pachami odprowadzające nadmiar ciepła i przeciwdziałające poceniu się.

Na rower warto wybrać kurtkę przeciwdeszczową, aby nie musieć rezygnować z pedałowania podczas opadów atmosferycznych. W przypadku wycieczki rowerowej rewelacyjnie sprawdza się softshell, czyli tkanina składająca się z dwóch warstw. Zewnętrzna jest wykonana z materiału syntetycznego, elastycznego i wiatroodpornego, a warstwa wewnętrzna pełni funkcję ocieplającą. Softshell to wygoda i ochrona przy zmiennej pogodzie, ma szerokie zastosowanie, przyda się na jesień, zimę i wiosnę.

Kurtki Przeznaczone do Jazdy Rowerem do Pracy

Jeżeli codziennie dojeżdżasz do pracy na rowerze, to odpowiednia kurtka może znacząco poprawić komfort i funkcjonalność twojej podróży. Jednym z popularnych wyborów są kurtki softshell. Charakteryzują się one elastycznym, wiatroodpornym materiałem na zewnątrz, który chroni przed wiatrem i chłodem. Wewnętrzna warstwa zapewnia ciepło, a przy tym oddycha, co sprawia, że są doskonałe na przejażdżki rowerowe w zmiennej pogodzie.

Jazda na rowerze do pracy nie zawsze odbywa się w idealnych warunkach pogodowych. Dlatego warto rozważyć kurtki przeciwdeszczowe. Te kurtki są wykonane z wodoszczelnych materiałów, które ochronią cię przed deszczem i wilgocią. Dodatkowo, wiele z nich jest lekkich i łatwych do spakowania, co ułatwia ich przechowywanie w torbie rowerowej lub plecaku.

Jaka kurtka na rower?

Przy wyborze kurtki rowerowej należy mieć na uwadze, aby była wyposażona w membranę wiatroszczelną i wodoszczelną, nie powinno zabraknąć także ocieplenia polarowego, aby zapewnić sobie ochronę przed chłodem. Bardzo istotną kwestią staje się dopasowanie okrycia wierzchniego do aktualnych warunków pogodowych, dlatego należy zwracać uwagę na materiał wykonania, zastosowane membrany i warstwy w kurtce. Do produkcji sięga się po tkaniny wodoodporne i paroprzepuszczalne, wyposaża się odzież wysokiej jakości membranę zapewniającą oddychalność, świetnie odprowadzającą wilgoć. Innym rozwiązaniem jest dwuwarstwowy laminat, lekki, wytrzymały, wodoszczelny, oddychający.

W przypadku niesprzyjających warunków rewelacyjna będzie kurtka hardshell z membraną o dziurkowanej strukturze, chroniąca przed opadami i przegrzaniem organizmu. Nie można zapomnieć także o paroprzepuszczalnej membranie gore-tex, wiatroszczelnej i wodoodpornej, oddychającej. Godnymi uwagi technologiami w odzieży sportowej są także dynatech i polar. Bardzo ważną kwestią przypadku każdego rowerzysty jest to, aby zadbać o bezpieczeństwo, na co składa się dobra widoczność na drodze. Kurtka powinna być wyposażona w odblaski, aby nadjeżdżające z przeciwka pojazdy widziały uczestnika ruchu drogowego. Istotna jest nawet kolorystyka odblaskowych elementów, najlepiej postawić na kolor żółty i różowy, aby stać się dobrze widocznym na drodze.

Oddychalność kurtki – to warto wiedzieć!

Jeżeli ktoś chce podnieść komfort jazdy rowerem, to powinien zaopatrzyć się w kurtkę wykonaną z materiałów, które dobrze przepuszczają powietrze. Nie będzie trzeba martwić się nieprzyjemnym uczuciem zimna, bo nadmiar wilgoci zostanie szybko odprowadzony, co przełoży się na uczucie suchości i świeżości w trasie. Odzież sportowa wykonana z oddychających materiałów to gwarantowana wentylacja i komfort.

Jest wiele materiałów i technologii stosowanych w odzieży outdoorowej, dotyczy to również kurtek rowerowych. Oddychalność okrycia wierzchniego stanowi coś w rodzaju wentylacji, dzięki czemu możliwe staje się uniknięcie przepocenia. Istotne jest wobec tego, aby wybrać okrycie wierzchnie z tkaniny mającej mikropory, bo to właśnie przez nie mogą odparować cząsteczki pary wodnej ze środka na zewnątrz powstające pod wpływem ciepła ciała.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel