Koło barw - klucz do idealnej stylizacji: jak działa i jak go wykorzystać?

2023-03-14
Koło barw - klucz do idealnej stylizacji: jak działa i jak go wykorzystać?

Ładne i estetyczne ubranie jest niezwykle cenne nie tylko dla odpowiedniej prezencji, lecz również dla pewności siebie, sukcesów zawodowych czy też po prosto dobrego samopoczucia. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kolosalne znaczenie podczas tworzenia stylizacji ma to, jakie będą barwy konkretnych ubrań. Bardzo pomocne w takiej sytuacji okazuje się koło barw. Czym ono jest, jak działa i w jaki sposób można wykorzystać jego możliwości?

Wszystko, co musisz wiedzieć o kole barw - podstawy teorii koloru

Właściwie łączenie ze sobą kolorów to niezwykle ważną umiejętnością. Oczywiście nie każdy musi mieć do tego talent, a dużym ułatwieniem w tym zakresie jest wykorzystywanie koła barw. Czym ono jest?
Jest to po prostu graficzny model, który prezentuje zasady powstawania, lecz również mieszania się ze sobą kolorów. Dla uzyskania możliwie najlepszej czytelności model ten przedstawiony jest na planie koła.
Jak każdy doskonale wie, wyróżnia się cztery podstawowe kolory, czyli czerwony, żółty, zielony i niebieski. W wyniku ich odpowiedniego mieszania powstają inne barwy. Wyobrażenie sobie tego może być dość trudne, dlatego też tak dużym ułatwieniem jest właśnie koło barw, które prezentuje zależności pomiędzy podstawowymi barwami i to, jakie powstają z ich mieszania inne kolory. Stanowi to ogromne ułatwienie np. podczas dobierania konkretnych kolorów ubrań składających się na jedną stylizację.

Sztuka łączenia kolorów - jak korzystać z koła barw w praktyce?

Koło barw samo w sobie nie da informacji, jakie kolory odzieży wybrać, aby wszystko prezentowało się estetycznie i gustownie. Trzeba w tym wypadku wiedzieć jeszcze, jak z koła barw korzystać. Pomocna w tym wypadku będzie wiedza z zakresu zasad łączenia kolorów.
Zdecydowanie najłatwiejsze jest łączenie kolorów pokrewnych. Na kole barw doskonale widać, że pewne kolory leżą blisko siebie. Nie jest to przypadek, ponieważ kolor czerwony i znajdujący się obok niego różowy, zaliczane są do kolorów pokrewnych. Wybierając więc ubrania pod tym kątem, należy dobierać je tak, aby zaistniało pokrewieństwo pomiędzy nimi.
Drugą często wykorzystywaną zasadą łączenia barw jest przeciwstawność. Oznacza ona, że dobrze prezentujące się razem kolory muszą znajdować się po przeciwnym stronach koła barw. Tak wyraziste i rzucające się w oczy kontrasty są wysoko cenione przez specjalistów modowych.

Jak stworzyć harmonijne stylizacje - poradnik dla początkujących

Wyposażeni w podstawowe informacje o kole barw, a także zasady łączenia kolorów, możemy przejść następnie do tego, jak powinno się tworzyć harmonijne stylizacje od strony kolorystyki. O czym w takim razie trzeba pamiętać?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że podczas łączenia barw w jednej stylizacji należy zachować umiar. Zbyt duże nagromadzenie kolorów będzie przynosiło więcej szkody niż pożytku. Przyjmuje się, że powinno się używać maksymalnie 3 barw.
Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, jak łączone będą kolory ciepłe i zimne. Przyjmuje się, że nie powinno się w jednej stylizacji używać kolorów ciepłych i zimnych, a jedynie ciepłe-ciepłe lub zimne-zimne.
Na koniec wspomnieć trzeba także o tym, aby w stylizacjach znajdowało się miejsce na kolory neutralne, czyli czerń i biel. Są one wykorzystywane w celu uspokojenia i stonowania pozostałych kolorów.

Kolorowe duo - jak dopasować barwy dopełniające do swojego looku

Kolorowe duo to technika, która może pomóc w doborze właściwych kolorów do naszego looku. Polega ona na wyborze dwóch barw dopełniających, czyli takich, które są wzajemnie kontrastujące i uzupełniające się. Najprostszym przykładem takiego zestawienia są kolory czerwony i zielony. Istnieją jednak różne warianty kolorystyczne, które warto poznać i wypróbować. Można na przykład zestawić ze sobą kolor fuksji i zielony, żółty i fioletowy lub niebieski i pomarańczowy. Kolorowe duo jest świetnym sposobem na dodanie energii i witalności do naszego looku. Warto jednak pamiętać, że nie każdy zestaw kolorów będzie pasował do każdej osoby. Dlatego najlepiej wybierać barwy, które są zgodne z naszym indywidualnym stylem i preferencjami.

Oprócz dopasowania kolorów do karnacji skóry, warto również uwzględnić innego czynniki, takie jak kształt twarzy czy kolor włosów. Często dobór kolorów może wpłynąć na to, czy dany strój będzie dobrze wyglądał na danej osobie, czy też nie. Dlatego zawsze warto eksperymentować i próbować nowych rozwiązań. W końcu moda to przede wszystkim zabawa i możliwość wyrażenia swojej osobowości poprzez ubrania i dodatki.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel