Czym jest kaszmir oraz w jaki sposób należy zadbać o ten materiał?

2023-04-11
  Czym jest kaszmir oraz w jaki sposób należy zadbać o ten materiał?

Kaszmir to wysokiej klasy materiał. Jest to jedna z najwyższej jakości wełen, która pochodzi z kóz kaszmirskich. Wyróżnia się niesamowicie miękką, lekką i jedwabistą fakturą. Do tego dolicza się świetne właściwości termoregulacyjne. Z tego powodu kaszmir świetnie sprawdza się w produkcji odzieży zimowej oraz ubrań na wiosnę czy jesień.

Kaszmir - charakterystyka materiału oraz zasady pielęgnacji

Kaszmir to bardzo delikatny materiał. Wymaga on specjalnej pielęgnacji. Nieodpowiednie czyszczenie tego materiału może doprowadzić do zniszczenia. Źle pielęgnowany kaszmir często traci na jakości, a nawet zmienia kolor. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na skuteczną i bezpieczną pielęgnację tego materiału. Eksperci zalecają zdecydowanie prać kaszmir ręcznie, najlepiej w chłodnej wodzie. Można też postawić na pralkę, jednak trzeba odpowiednio ustawić program i dolać niewielką ilość płynu do prania. Trzeba też unikać zbyt wysokiej temperatury wody i ostrego tarcia ubrań, co w wielu przypadkach uszkadza delikatną strukturę kaszmiru, a tego przecież nikt nie chce. Ważne jest też odpowiednie suszenie. Po praniu ubrania z kaszmiru najlepiej suszyć na płasko, na ręczniku, z dala od źródła ciepła i promieniowania słonecznego. Odradzane jest też suszenie ich na grzejniku bądź w suszarce bębnowej. Niestety takie działanie może doprowadzić do skurczenia i zniekształcenia materiału.

Metody czyszczenia i pielęgnacji tkanin z kaszmirem

Okazuje się, że tkaniny z kaszmirem są delikatne, przez co wymagają specjalnej pielęgnacji. Celem jest to, żeby zachowały swoją jakość i piękny wygląd. Istnieje kilka sprawdzonych metod czyszczenia i pielęgnacji tego rodzaju wełny. Eksperci zalecają pranie kaszmiru ręcznie. Najlepiej wykorzystać do tego letnią wodę z dodatkiem specjalnego płynu do prania wełny. Przed włożeniem ubrania do wody, trzeba odwrócić tkaninę na lewą stronę, żeby zminimalizować ryzyko uszkodzenia wierzchu. Kolejno trzeba delikatnie masować tkaninę w wodzie przez co najmniej parę minut. Na końcu kaszmir należy spłukać w czystej wodzie i delikatnie wycisnąć jej nadmiar. Można też postawić na pranie w pralce, jednak w tym wypadku ryzyko zniszczenia materiału jest wyższe. Jeżeli jednak celem jest właśnie taka metoda pielęgnacyjna, trzeba wybrać program do prania wełny delikatny cykl, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia kaszmiru. Istotne jest również zastosowanie specjalnego płynu do prania kaszmiru i wybranie niskiej temperatury.

Zalety oraz cechy charakterystyczne kaszmiru

Kaszmir to materiał, który pochodzi z kóz kaszmirskich, którego włókna są jednymi z najdelikatniejszych i najcenniejszych na całym globie. Mają wiele zalet i niepowtarzalnych cech. Przede wszystkim mowa tutaj o luksusowym wyglądzie. Kaszmir uważany jest od lat za jeden z najbardziej luksusowych materiałów na świecie. Co więcej, dzięki swojemu gładkiemu, miękkiemu i jedwabistemu wyglądowi jest często stosowany w produkcji odzieży haute couture i wysokiej jakości akcesoriów. Miękkość i delikatność to kolejne zalety tego materiału. Okazuje się, że włókna kaszmiru są bardzo delikatne i miękkie w dotyku. Przez to tkaniny z kaszmirem są bardzo przyjemne w noszeniu. Nie powodują też podrażnień skóry. Dodatkową zaletą takiej wełny jest ciepło i lekkość. Kaszmir to zdecydowanie jeden z najlepszych materiałów na sezon zimowy, gdyż wykazuje właściwości termoizolacyjne. Świetnie zatrzymuje ciepło i zapewnia wygodę. Dlatego coraz więcej ludzi kupuje ubranie wierzchnie zrobione właśnie z kaszmiru.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel