Czym zmyć farbę z ubrania? Praktyczny poradnik na uciążliwe plamy

2023-06-12
Czym zmyć farbę z ubrania? Praktyczny poradnik na uciążliwe plamy

Wiele osób uważa, że poplamienie ubrań farbą kwalifikuje je już tylko do wyrzucenia. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie musi być, ponieważ istnieje szereg naprawdę skutecznych metod pozwalających uporać się z nawet najtrudniejszym zabrudzeniem tego typu. Czym zmyć farbę z ubrania, aby można się było nimi cieszyć jeszcze przez kolejne lata?

Plama z farby na ubraniu – podstawowe informacje

Od czego powinno się zacząć walkę z zabrudzeniem powstałym z farby? Przede wszystkim sprawdzić trzeba, z jakiego typu tkaniną ma się do czynienia. Różne materiały powinno się nieco inaczej pielęgnować.
Zdecydowanie najtrudniejsze do odplamiania są ubrania uszyte z kaszmiru lub jedwabiu. Nawet zwykłe pranie i prasowanie jest sporym wyzwaniem, a odplamienie lepiej zlecić fachowcowi, ponieważ bardzo łatwo o zniszczenie tkaniny.
Nieco lepiej to wygląda w przypadku bawełny i lnu. Są to materiały mniej wymagające, które spokojnie można odplamiać samodzielnie w domu. Użyć do tego celu można np. benzynę ekstrakcyjną. Jeśli chodzi natomiast o ubrania wełniane, to świetnie do ich odplamiania sprawdza się czysty alkohol.
A jak to wygląda w przypadku tkanin syntetycznych? Wbrew pozorom są one delikatniejsze, niż się powszechnie uważa. Próba odplamienia ich przy pomocy benzyny lub alkoholu może zakończyć się ich całkowitym zniszczeniem, choć nie jest to regułą. Warto więc spróbować, lecz w mało widocznym miejscu i zobaczyć, jak zareaguje konkretna tkanina.

Jak sprać farbę z ubrania? Szczegółowe instrukcje

Od czego w takim razie należy zacząć zmywanie farby z ubrania? Podstawowym krokiem jest sprawdzenie metki danej odzieży i upewnienie się, z czego jest ona wykonana. Na tej podstawie trzeba dobrać odpowiedni środek. Co więcej, powinno się przygotować także nieco zwykłej wody, a także suchą szmatkę i gąbkę.
Kolejnym krokiem jest upewnienie się, z jakimi farbami będzie się miało do czynienia. Najczęściej ubrania brudzone są przez dzieci farbami wodnymi. Jak należy z nim postępować? Najlepszym wyjściem jest poczekanie, aż plama zaschnie, po czym można spróbować delikatnie ją wykruszyć. Dzięki temu zabiegowi większość farby powinna zostać usunięta, a pozostałe resztki będzie można usunąć przy pomocy szmatki z wodą i dodatkiem detergentu.
Nieco poważniejszą sprawą jest zaplamienie ubrań farbą olejną. W tym wypadku niezwykle ważna jest szybka reakcja, ponieważ nie można dopuścić, aby farba zaschnęła na ubraniu, ponieważ wtedy jej usunięcie nie będzie już możliwe. Nie ma sensu używać wody, ponieważ jest to farba wodoodporna — jedynym skutecznym środkiem jest rozpuszczalnik, którym należy nasączyć szmatkę i delikatnie pocierać nią po tkaninie.

Plamy z farby do włosów – czym je usunąć?

Szczególnym rodzajem farby, którym można pobrudzić swoje ubrania, jest farba do włosów. Oczywiście da się ją usunąć, lecz wymagana jest szybka reakcja.
Podstawowym krokiem jest natychmiastowe usunięcie nadmiaru farby przy pomocy wilgotnej chusteczki. Gdy już się to zrobi, powinno się miejsce zaplamienia polać delikatnie odplamiaczem i zwyczajnie wyprać.

Czym zmyć farbę z ubrania? Zaskakujący, domowy sposób

Co ciekawe, do usuwania plam z ubrań, które spowodowane zostały farbą, zastosować można wiele ciekawych domowych metod. Niektóre z nich mogą być bardzo zaskakujące.
Jednym z najciekawszych pomysłów jest wykorzystanie do odplamiania mąki ziemniaczanej. Gdy polej się plamę rozpuszczalnikiem, należy posypać ją mąką. Jak się bowiem okazuje, posiada ona silne działanie absorbujące barwnik, dzięki czemu plama zostanie efektywniej wywabiona.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel