Jak wyczyścić zamszowe buty?

2023-06-11
Jak wyczyścić zamszowe buty?

Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić zamszowe buty. Istnieją na to sprawdzone rozwiązania. W tym artykule przedstawimy, w jaki sposób wyczyścić obuwie z zamszu, żeby nadal wyglądało jak nowe.

Przygotowanie do czyszczenia

Zebranie niezbędnych materiałów

Przed czyszczeniem zamszowego obuwia należy się do tego zadania odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba zebrać niezbędne materiały. Potrzebna będzie miękka szczotka do zamszu, specjalna gąbka do czyszczenia go, a także sól kuchenna bądź alternatywnie proszek do pieczenia. Do tego trzeba też przygotować preparat do impregnacji tego materiału, a ponadto miękką, czystą szmatkę. Wszystkie wymienione wyżej materiały pozwolą dokładnie wyczyścić zamszowe obuwie.

Usunięcie nadmiaru brudu

Przed przystąpieniem do kompleksowego czyszczenia obuwia z zamszu należy je najpierw delikatnie oczyścić z nadmiaru brudu i kurzu. Do tego zadania idealnie spisze się miękka szczotka. W przypadku, gdy na butach znajdują się większe zanieczyszczenia, np. błoto, zalecamy delikatnie je zeskrobać bądź otrzeć. Dzięki temu materiał nie powinien się zniszczyć. W przypadku, gdy obuwie jest wilgotne bądź mokre, bardzo istotne jest to, żeby wyschło przed rozpoczęciem czyszczenia. Najlepiej buty postawić w dobrze wentylowanym miejscu, z dala od źródeł ciepła - celem jest to, żeby naturalnie wyschły. Dlatego odradzamy suszenie ich na słońcu bądź przy grzejniku, o czym niestety nie każdy pamięta.

Czyszczenie zewnętrznej warstwy zamszu

Usuwanie zabrudzeń i kurzu

Jeżeli obuwie dokładnie zostanie przygotowane do czyszczenia, można zacząć czyścić zewnętrzną warstwę zamszu. Do tego zadania zalecamy użyć miękkiej szczotki. Trzeba nią delikatnie przetrzeć całą powierzchnię butów, usuwając nadmiar kurzu i zabrudzeń. Uwaga! Ważne: nie rozcieraj brudu, lecz delikatnie go zeskrobuj. Dzięki temu obuwie nie zostanie zniszczone. W przypadku, gdy na zamszowych butach są plamy z suchego brudu, warto użyć specjalną gąbkę do czyszczenia zamszu. Istotne jest to, żeby nigdy nie stosować zbyt dużej ilości wody i nie moczyć obuwia - nadmiar wilgoci może uszkodzić materiał.

Wyciszanie plam i śladów użytkowania

Jeżeli na Twoim zamszowym obuwiu są widoczne ślady użytkowania bądź matowe miejsca, można je delikatnie wytrzeć czystą szmatką bądź miękką szczotką przeznaczoną do zamszu. Ruchy trzeba wykonywać w jednym kierunku, żeby przywrócić materiale blask. Trzeba jednak robić je delikatnie, bez naciskana na obuwie - w innym przypadku można je łatwo uszkodzić. Jeżeli masz jednak do czynienia z nieco trudniejszymi do wyczyszczenia plamami bądź wyblakłym zamszem, postaw na zastosowanie pary wodnej. W ten sposób plamy można bardzo łatwo wyciszyć. Parę należy delikatnie nadmuchać na plamę bądź wyblakłe miejsce, a kolejno wyrównać zamsz szczotką.

Ochrona i konserwacja zamszowych butów

Zastosowanie impregnatu na zamsz

Po wyczyszczeniu zamszowego obuwia istotne jest zastosowanie impregnatu. Preparat ten pomoże zabezpieczyć buty przed plamami oraz zabrudzeniami. Wybierz dobrej klasy impregnat.

Przechowywanie butów zamszowych

Przechowywanie butów zamszowych ma bardzo istotne znaczenie w kwestii zachowania ich prawidłowego wyglądu. Przede wszystkim powinieneś upewnić się, czy są one suche i czyste. Zalecamy włożenie wkładek do butów. Pomoże to w utrzymaniu ich kształtu w czasie przechowywania. Obuwie z zamszu najlepiej będzie przechowywać w pudełkach, najlepiej w tych dołączonych do butów. Dzięki temu będą odpowiednio zabezpieczone przed brudem i kurzem.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel