10 porad jak wybielić ubrania, które zmieniły kolor na żółty

2023-04-25
10 porad jak wybielić ubrania, które zmieniły kolor na żółty

Blaknięcie ubrań to powszechny problem. Istnieją jednak na to sprawdzone sposoby. Przed zastosowaniem każdego z nich trzeba pamiętać o przetestowaniu go na niewidocznym fragmencie ubrania. Celem jest upewnienie się, iż konkretny sposób nie spowoduje uszkodzenia tkaniny. W tym artykule dowiesz się, jak wybielić ubrania.

Jak utrzymać biel ubrań? Pranie to niejedyny sposób

Okazuje się, że oprócz prania istnieją też inne sposoby na utrzymanie bieli na ubraniach. Jednym z nich jest separacja bielizny. To świetny sposób na utrzymanie bieli ubrań jest ich oddzielne pranie od kolorowych ubrań. Zalecane jest jednak unikanie prania bielizny razem z ubraniami w kolorze, który może się rozpuszczać podczas prania i przyczynić się do przebarwień. Ciekawym sposobem na utrzymanie bieli jest suszenie odzieży na słońcu. Jest on skuteczny, gdyż promienie słoneczne naturalnie wybielają tkaniny. Innym sposobem jest zmiana sposobu prania. Żeby zachować biel na ubraniach, zamiast suszenia ich w suszarce, warto pozwolić im wyschnąć na powietrzu, a następnie prasować je, aby uwydatnić biel. Zalecane jest też natychmiastowe usuwanie plam z odzieży. Dzięki temu zapobiegnie się przebarwieniom.

10 najważniejszych porad na wybielenie pożółkłych ubrań

1. Rozpuszczanie sody oczyszczonej w gorącej wodzie i namaczanie ubrań na parę godzin. To świetny sposób na wybielenie ubrania. Na samym końcu trzeba je wyprać.
2. Namoczenie pożółkłych ubrań w roztworze z soku cytryny i gorącej wody na parę godzin. W tym przypadku odzież na końcu też należy wyprać.
3. Dodawanie do prania łyżki octu bądź kwasu cytrynowego. Ten sposób pomoże w wybieleniu ubrań.
4. Używanie specjalnych detergentów do wybielania. Dzięki temu sposobowi wybieli się pożółkłe ubrania. Detergenty do tego celu można kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego.
5. Nałożenie pasty z proszku do pieczenia na plamy. W ten sposób bardzo łatwo usunie się plamy z białej tkaniny. Pastę z proszku trzeba pozostawić ubraniu parę godzin, a następnie je wyprać.
6. Namoczenie ubrań w roztworze z wody utlenionej i gorącej wody. Ten sposób znany jest od dawna. Pomoże on w usunięciu nawet starych plam.
7. Nałożenie na plamy mokrej pasty z boraksu i wody.
8. Zastosowanie enzymatycznego środka czyszczącego, który jest skuteczny w eliminowaniu plam oraz w wybielaniu ubrań.
9. Pranie ubrań w bardzo gorącej wodzie. Ten sposób wskazany tylko wtedy, kiedy tkanina jest odporna na działanie wysokiej temperatury.
10. Zastosowanie wybielacza chlorowego dostosowanego do białych ubrań.

Co zrobić, aby nie zaszkodzić swoim białym ubraniom?

Istnieje kilka cennych wskazówek, dzięki którym nie zaszkodzi się białym ubraniom. Przede wszystkim trzeba czytać etykiety i zalecenia prania. Z wszystkimi tkaninami należy postępować zgodnie z instrukcjami. Sprawdzonym sposobem jest separowanie białych ubrań od kolorowych. Dzięki temu uniknie się przenoszenia kolorów na białą odzież. Eksperci zalecają też stosowanie środka czyszczącego do białych tkanin. Dobry będzie wybielacz, który jest przeznaczony specjalnie do białych ubrań. Trzeba też unikać używania wybielacza chlorowego na ubraniach w kolorze, ponieważ może on uszkodzić kolor tkaniny. Nie jest też zalecane stosowanie zbyt dużo detergentu podczas prania białych ubrań, ponieważ nadmiar detergentu może pozostawić resztki na tkaninie i sprawić, że stanie się ona szara i pożółkła. Żeby nie zaszkodzić białej odzieży, warto też używać niskiej temperatury w czasie ich prania. Gorąca woda może niestety uszkodzić tkaninę.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel