Jak usunąć żółte plamy pod pachami na odzieży - praktyczne sposoby

2023-03-19
Jak usunąć żółte plamy pod pachami na odzieży - praktyczne sposoby

Żółte plamy pod pachami na odzieży to problem, z którym boryka się wiele osób, zwłaszcza latem. Są one spowodowane głównie przez pot, który zawiera kwas mlekowy, który w połączeniu z niektórymi składnikami dezodorantów, może powodować powstawanie trudnych do usunięcia plam. Co ciekawe, nawet osoby, które rzadko się pocą, mogą mieć problem z żółtymi plamami pod pachami na swoich koszulkach i bluzach. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą pozbyć się tego problemu.

Żółte plamy z potu - skuteczne sposoby na ich usunięcie

Żółte plamy pod pachami na odzieży to coraz powszechniejszy problem, zwłaszcza u ludzi noszących białe bądź jasne ubrania. Takie plamy przeważnie pochodzą z potu, który reaguje z antyperspirantem bądź dezodorantem, powodując żółtą plamę na materiale. Jednym ze sposobów na usunięcie takich plam jest kwas mlekowy. Trzeba zmieszać jedną łyżkę stołową kwasu mlekowego z jedną szklanką wody i nanieść na materiał. Mieszaninę należy pozostawić na pół godziny, a kolejno wyprać odzież. Innym skutecznym sposobem na usunięcie takich plam są oksydanty. Mowa tutaj o produktach do czyszczenia. Mają one w składzie oksydanty mogące pomóc w usuwaniu plam. Takie produkty do czyszczenia zawsze trzeba stosować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Jak pozbyć się uporczywych plam z potu na białych koszulach?

Okazuje się, że świetnym sposobem na usunięcie plamy z białej koszuli jest sok z cytryny. Należy go nanieść na plamę i pozostawić na parę minut. Kolejno ubranie trzeba spłukać wodą i wyprać standardowo w pralce. Można też postawić na pastę do zębów, sodę bądź wodę utlenioną. Innym pomocnym sposobem jest ocet, który świetnie czyści odzież z plam. Trzeba go dodać do wody i wymieszać, najlepiej w równych proporcjach. Taki roztwór wystarczy nanieść na plamę i pozostawić na pół godziny. Kolejno odzież trzeba wypłukać standardowo w pralce.

Żółte plamy z potu na kolorowych ubraniach - co zrobić?

Istnieje wiele sposobów na to, żeby pozbyć się żółtych plam z potu na kolorowej odzieży. Niestety w wielu przypadkach proces ten jest trudniejszy niż w przypadku białych ubrań, gdyż nie można stosować silniejszych środków wybielających. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które w wielu przypadkach pomagają w usunięciu plam z potu na kolorowych ubraniach. Bardzo przydatna okazuje się pasta z proszku do pieczenia. Trzeba wymieszać ją z wodą i nałożyć na żółtą plamę. Wystarczy odczekać pół godziny i kolejno wybrać odzież w pralce. Eksperci zalecają też stosować środek do prania enzymatycznego. Zawiera on w sobie enzymy pomagające w rozpuszczeniu plam organicznych tj. plamy z potu. Trzeba zastosować go zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Na pozbycie się plam z potu na kolorowych ubraniach zalecane jest też pranie w zimnej wodzie. Niestety pranie w ciepłej temperaturze może spowodować trwałe uszkodzenia kolorów ubrań. Z tego powodu najlepiej będzie postawić na pranie w zimnej wodzie, żeby uniknąć potencjalnych uszkodzeń.

Jak walczyć z żółtymi plamami pod pachami - porady ekspertów

Bardzo ważne jest zapobieganie powstawaniu plam. Do tego celu warto zastosować właściwy antyperspirant. Okazuje się, że niektóre produkty tego rodzaju zawierają składniki mogące powodować plamy na ubraniach. Dlatego warto zakupić antyperspirant, który jest specjalnie oznaczony. Powinien widnieć na nim napis, że produkt nie powoduje plam. Bardzo ważne jest też przestrzeganie instrukcji stosowania antyperspirantów oraz dezodorantów. Zawsze trzeba je stosować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Przeważnie producenci zalecają nałożyć produkt na suchą skórę i pozostawić do całkowitego wyschnięcia przed ubraniem odzieży. Wyżej wymienione metody pozwolą poradzić sobie z powstawaniem plam.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel