Gładkie i bez mechacenia - najlepsze sposoby na usuwanie zmechaceń z ubrań!

2023-06-15
Gładkie i bez mechacenia - najlepsze sposoby na usuwanie zmechaceń z ubrań!

Z całą pewnością każdy przynajmniej raz w życiu zaobserwował na swoich ubraniach charakterystyczne kuleczki z tkaniny. Spowodowały one, że odzież wyglądała na starą, zniszczoną i nieestetyczną. Są to oczywiście zmechacenia, z którymi zmaga się wiele osób. Tego typu nieestetyczne zmiany na ubraniach można jednak dość skutecznie usunąć. Wykorzystać można jedną z wielu ciekawych metod.

Jak usunąć zmechacenia – domowe sposoby

Zmechacenie to ogromny problem, który dotyczy różnych ubrań wykonanych z naprawdę zróżnicowanych tkanin. Czym ono jednak tak właściwie jest? Co to za kuleczki i skąd się one biorą ona ubraniach? Jak się bowiem okazuje, zmechacenia to nic innego, jak tylko rozkręcone włókna danego ubrania. Dochodzi do ich wykręcania się z tkaniny, puchnięcia i zbijania się w większe grudki materiału. Jak można tego uniknąć?
W jaki sposób ze zmechaceniami radziły sobie nasi rodzice i dziadkowie? Korzystali oni po prostu z pumeksu. Jak go użyć? Nic trudnego, ponieważ wystarczy tylko położyć ubranie na stole lub podłodze i pocierać pumeksem o tkaninę.
Inną ciekawą propozycją jest używanie zwykłej jednorazowej maszynki do golenia. Tak samo, jak i przy poprzednim rozwiązaniu ubranie musi być ułożone na płasko, aby można było je oczyszczać delikatnymi pociągnięciami. Zalecana jest jednak ostrożność, ponieważ maszynka przy długotrwałym stosowaniu może uszkodzić materiał.
Zdecydowanie bezpieczniejszym pomysłem jest szorstka gąbka do naczyń, która dość dobrze radzi sobie z usuwaniem zmechaceń, a jednocześnie jest najdelikatniejszym rozwiązaniem spośród wymienionych.

Jak unikać zmechacenia ubrań? Kilka porad

Choć usuwanie zmechaceń na ubraniach nie jest specjalnie trudnym zadaniem, a jak widać po powyższym opisie, przedmioty pozwalające je usuwać dostępne są w każdym domu, to jednak mimo wszystko jest to dość poważny problem. W jaki sposób można zmechaceń po prostu uniknąć.
Wysokogatunkowe tkaniny w droższych ubraniach są zdecydowanie mniej narażone na zjawisko mechacenia. Warto więc rozważyć jeszcze podczas procesu zakupu zdecydowanie się na ubrania po prostu lepsze.
Nie da się również ukryć, że duży wpływ na mechacenie się ubrań ma sposób ich pielęgnacji dbania o nie. Szczególnie dotyczy to sposobu prania ich i czyszczenia. Jak usunąć zmechacenia z ubrań poprzez właściwe pranie? Co ciekawe, nie trzeba wcale stosować drogich i wyspecjalizowanych środków chemicznych, ponieważ pomocne będą liczne domowe rozwiązania.

Jak prać ubrania, by się nie mechaciły?

Niezwykle częstą przyczyną pojawiania się na ubraniach nieestetycznych kuleczek materiału, czyli popularnych zmechaceń, jest nieprawidłowa metoda prania ubrań. Co może się przyczyniać do pojawiania się takich nieestetycznych kuleczek?
Jeśli chce się uniknąć ich regularnego usuwania, powinno się zrezygnować z wirowania na wysokich obrotach, a także prania w wysokiej temperaturze. Czynniki te w bardzo wyraźny sposób osłabiają tkaninę, co oczywiście skutkuje jej mechaceniem się.
Nie da się również nie zauważyć, że ogromny wpływ ma także sposób przygotowania ubrań do prania. Jeśli nie będziemy ich odwracać na lewą stronę przed włożeniem do pralki, ryzyko mechacenia może naprawdę wyraźnie wzrosnąć.
Na sam koniec zwrócić trzeba także uwagę na sprawę dość oczywistą, o której wiele osób zapomina. Im częściej będzie się nosiło ubranie i je prało, tym szybciej dojdzie do jego mechacenia. Jeśli więc mamy swoje ulubione ubranie, z którym nie chcemy się zbyt szybko rozstawać, warto je zakładać jedynie okazjonalnie.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel