Jak usunąć wosk z ubrania? Oto 12 skutecznych porad

2023-03-25
Jak usunąć wosk z ubrania? Oto 12 skutecznych porad

Wiele osób zastanawia się, jak usunąć wosk z ubrania, żeby nie pozostały na nim plamy. Z pewnością nie należy wrzucać odzieży od razu do pralki. Najlepiej metodycznie usunąć wosk z tkaniny. Plamy z wosku są dla większości osób przerażające, ponieważ trudno je usunąć. Z takim zabrudzeniem może sobie nie poradzić zwykłe pranie w pralce automatyczne. W tym artykule przedstawimy 12 skutecznych porad na to, jak pozbyć się wosku z ubrania. Jeśli się do nich zastosujesz to prawdopodobnie uratujesz swoją ulubioną odzież przed zniszczeniem.

 1. Włóż ubranie do lodówki
  Pierwsza zasada jest taka, że nie ruszamy wosku dopóki nie zaschnie. Możesz czekać, aż samoistnie stężeje, ale można także ściągnąć ubrania i włożyć je do lodówki. Wosk zacznie sam się wykruszać po kilkunastu minutach, gdy będzie już całkowicie twardy. Wtedy przyjdzie pora, żeby poradzić sobie z tłustymi plamami.

 2. Potrzyj wosk lodem
  Można wypróbować także inny sposób, który przyspieszy schnięcie wosku. Wystarczy kilka kostek lodu włożyć do foliowego woreczka i potrzeć nim plamę z wosku. Jeśli ściągniesz ubranie to sztuczka zadziała jeszcze szybciej, bo twoja ciało rozgrzewa wosk, przez co kruszy się wolniej.

 3. Ściąganie wosku nożykiem plastikowym
  Do usunięcia wosku możesz wykorzystać zwykły nożyk plastikowy. Pamiętaj, żeby nie używać ostrych narzędzi, ponieważ mogą one naruszyć strukturę materiału. Można przypuszczać, że tłusta plama pozostanie po zeskrobaniu materiału, ale jej również możesz się pozbyć.

 4. Skrobanie plastikową szpatułką
  Nie ulega wątpliwości, że plastik jest najlepszym narzędziem umożliwiającym usunięcie wosku z ubrania. Jeśli nie masz nożyka plastikowego w mieszkaniu to możesz wykorzystać plastikową łyżkę lub szpatułkę. Zachować szczególną ostrożność przy tkaninach delikatnych, ponieważ mechaniczne tarcie może je zniszczyć.

 5. Żelazko i pergamin
  Warto podkreślić, że zastosowanie ciepła żelazka jest jednym z najpopularniejszych sposobów na to, jak wyczyścić wosk z ubrania. Pamięta, żeby wosku wcześniej nie schładzać i nie zamrażać. Do tej metody potrzebny będzie pergamin oraz ręcznik papierowy. Ręcznik papierowy połóż na sam spód pod plamę z wosku, a następnie ubranie połóż na desce do prasowania. Żelazko ustawione na najniższą temperaturę przyłóż do pergaminu i trzymaj do czasu, aż wosk się roztopi i opuści materiał. Musisz jednak uważać, żeby nie przypalić ubrania.

 6. Pasta z krochmalu
  Jest to mało znany sposób usuwania wosku z tkaniny. Skrobię ziemniaczaną wymieszaj z płynem do czyszczenia, tak żeby uzyskać bardzo gęstą pastę. Mieszankę należy wetrzeć w plamę woskową, a później całość usuń plastikową szpatułką.

 7. Olejek terpentynowy
  W przypadku materiału o grubym splocie przyda się terpentyna. Odrobinę olejku terpentynowego nalej na wacik, a następnie przyłóż go do plamy z wosku. Terpentyna powinna rozpuścić naturalny wosk i stearynę.

 8. Spirytus
  Jeśli chodzi o tkaniny o grubym splocie to powinno pomóc również przykładanie wacika ze spirytusem. W przypadku delikatnego jedwabiu ta metoda też powinna sprawdzić się dobrze.

 9. Woda utleniona
  Po usunięciu nadmiaru wosku możesz potrzeć materiał roztworem wody utlenionej. Kolejny etap to wybranie odzieży w pralce z proszkiem do prania.

 10. Benzyna
  Jeśli chcesz pozbyć się wosku z ubrania z poliestru to możesz polać plamę ekstrakcyjną benzyną.

 11. Szare mydło
  Szare mydło i ciepła woda to uniwersalny i sprawdzony sposób na tłuste plamy. Namydl dobrze plamę po wosku, a później włóż ubranie do pralki.

 12. Gorąca woda
  Możesz także spróbować polać gorącą wodą miejsce zabrudzenia woskiem. Jeśli na metce widnieje zastrzeżenie, żeby nie prać tkaniny w więcej niż 40 stopniach Celsjusza to tego nie rób.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono 12 skutecznych sposobów na usunięcie wosku z ubrania. Niezależnie od tego, czy wosk wylał się na dywan, obrus czy ulubioną bluzkę, istnieją różne metody, aby pozbyć się go z tkaniny. Pranie w pralce automatycznej może tylko pogorszyć sytuację, dlatego warto skorzystać z jednej z proponowanych w artykule metod, aby zapobiec powstawaniu plam na ubraniu. Dzięki temu można uratować swoją odzież przed zniszczeniem i odzyskać jej pierwotny wygląd.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel