7 sposobów na skuteczne usunięcie plam z kawy z ubrań

2023-04-01
7 sposobów na skuteczne usunięcie plam z kawy z ubrań

Każdej osobie chociaż raz w życiu zdarzyło się poplamić ubranie kawą. Jest to plama, której ciężko się pozbyć, ale istnieją skuteczne domowe sposoby na usunięcie pozostałości kawy ze stroju. W tym artykule przedstawimy 7 prostych rozwiązań na pozbycie się kawy z ubrania.

Poplamione ubranie kawą – dlaczego warto szybko usuwać plamy z ubrań?

Każde zabrudzenie z ubrania należy usunąć jak najszybciej - czas reakcji może być kluczowy w pozbywaniu się plam. Dzieje się tak, gdyż w przypadku pochłonięcia przez tkaninę substancji staje się ona bardziej kłopotliwa do usunięcia. Świeże plamy, które nie są jeszcze zaschnięte, zazwyczaj schodzą nawet przy standardowym programie w pralce. Warto jednak podkreślić, że kawa to bardzo intensywny barwnik, który niezwykle szybko zostaje wchłonięty przez materiał. Niestety bardzo często wiele osób oblewa się kawą poza domem i nie ma dostępu do pralki. Oczywiście istnieją również sposoby na usunięcie plam z kawy po jej zaschnięciu, ale będzie to wymagało więcej wysiłku niż zwykłe pranie. Warto więc pamiętać, aby mieć zapasowy strój do przebrania w miejscu pracy. Nie zawsze bowiem jest czas na pojechanie do domu po nowe ubranie.

Domowe sposoby na usuwanie plam z kawy – 7 porad co działa najlepiej?

  1. W momencie, gdy wylejemy na ubranie kawę należy niezwłocznie udać się do łazienki i zalać plamę wrzątkiem. Kiedy jednak to nie pomoże należy użyć następujących sposobów.
  2. Po pierwsze, trzeba spróbować użyć roztworu octu z wodą. Jeden litr wody należy wymieszać z jedną łyżką białego octu spirytusowego (taka mieszanka działa jak naturalny odplamiacz). Następnie należy ubranie zamoczyć w roztworze i pocierać w miejscu plamy. Ostatnim krokiem jest wypranie koszuli bądź innej części garderoby.
  3. Kolejnym domowym sposobem na usunięcie kawy jest stworzenie naturalnego wybielacza. W tym celu trzeba wysypać sodę oczyszczoną bezpośrednio na obszar zalany kawą. Następnie zwilżoną ściereczką należy wcierać sodę oczyszczoną przez kilka minut. Po tym działaniu ubranie wraz z roztworem z sody wrzuca się do pralki.
  4. Kolejnym sposobem na usunięcie plam po kawie z ubrania jest posypanie dużą ilością soli część garderoby i odczekanie kilka minut. Następnie należy sól spłukać zimną wodą i wrzucić ubranie do pralki.
  5. Następnym rozwiązaniem na pozbycie się plamy z kawy jest zamoczenie poplamionego ubrania w mieszance wody z mydłem i amoniakiem. Następnie trzeba wyprać ubranie w pralce.
  6. Usunięcie plam po kawie z ubrań jest możliwe dzięki żółtku zmieszanemu z alkoholem. Na samym początku oczywiście trzeba rozdzielić białko od żółtka. Następnie żółtko należy pomieszać z ciepłą wodą oraz z alkoholem, najlepiej sprawdzi się wódka lub spirytus. Kolejnym krokiem jest pocieranie miejsca z plamą utworzonym roztworem do momentu zniknięcia brudu. Ostatnim etapem jest wypranie ubrania ręcznie lub w pralce.
  7. Warto wspomnieć, że jednym ze skutecznych rozwiązań, aby usunąć plamy po kawie z ubrań jest użycie płynu do mycia naczyń. Jest to sposób, który można wykonać nawet w miejscu pracy. Wystarczy nasączyć ściereczkę płynem do naczyń i pocierać miejsce, gdzie jest plama. Jest to najlepszy sposób na świeżą plamę.

Zaschnięte plamy - jak skutecznie usunąć?

Zaschnięte plamy po kawie mogą być ciężkie do usunięcia. Warto w takiej sytuacji zrobić przed praniem automatycznym wstępne namaczanie. Najlepiej sprawdzą się naturalne roztwory z octu bądź amoniaku z mydłem. Co więcej, należy pamiętać, aby przed wrzuceniem ubrania do pralki zamoczyć go dokładnie we wrzątku. Jeżeli naturalne sposoby nie pomogą, trzeba użyć silnych detergentów, które dostępne są w marketach i drogeriach.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel