Jak usunąć klej z ubrania?

2023-05-06
Jak usunąć klej z ubrania?

Ślady kleju na ubraniach to częsty problem. Ich usunięcie może nie być takim prostym zadaniem, lecz istnieją sposoby, żeby to zrobić. W tym artykule dowiesz się, jak usunąć klej z ubrania, żeby nie zniszczyć przy tym odzieży.

Usuwanie plamy z kleju z odzieży - nie taka trudna sprawa!

Usuwanie kleju z ubrań może być trudne, jednak zależne jest to od paru czynników. Trzeba wziąć pod uwagę rodzaj tkaniny oraz czas ekspozycji. Istotny jest też rodzaj kleju i wielkość plamy. Niektóre produkty do klejenia mogą być łatwiejsze do usunięcia niż inne. Co więcej, pewne tkaniny mają też większą odporność na zabrudzenia. Istnieje sporo domowych sposobów na usunięcie plamy z kleju z ubrań. Jedną z nich jest metoda na gorąco z zastosowaniem żelazka. Można też użyć alkoholu bądź octu. Nasze babcie i mamy często do tego zadania stosowały również sodę oczyszczoną. Niezależnie od wybranej metody usunięcia kleju, zawsze przed przystąpieniem do tego procesu trzeba sprawdzić zalecenia producenta ubrania bądź skonsultować się z fachowcem. Celem jest upewnienie się, że wybrany sposób nie uszkodzi tkaniny. Niestety w pewnych przypadkach wymagane jest skorzystanie z usług profesjonalnej pralni, co może być kosztowne.

Jak skutecznie pozbyć się śladów kleju z ubrań?

Istnieje wiele metod na skuteczne usunięcie śladów kleju z ubrań. Jedną z nich jest zastosowanie żelazka. Ubranie trzeba umieścić plamą w dół na czystej szmatce i zatrzeć plamę z kleju alkoholem bądź octem. Kolejno trzeba pokryć ją papierową ściereczką i prasować na gorąco przez parę sekund, aż klej zacznie się odrywać. Czynność trzeba powtarzać aż do całkowitego usunięcia plamy.

Metoda usunięcia plam z kleju z zastosowaniem alkoholu bądź octu jest stosowana od wielu lat. Sposób ten był wykorzystywany przez nasze babcie i mamy. Plamę z kleju trzeba namoczyć w alkoholu bądź occie przez parę minut, a kolejno należy delikatnie zatrzeć ją z zastosowaniem miękkiej szczoteczki bądź gąbki. Alternatywnie można postawić na sodę oczyszczoną. Trzeba utworzyć z niej pastę i nałożyć na plamę z kleju. Sodę oczyszczoną wymieszaną z wodą trzeba pozostawić na tkaninie przez parę godzin bądź przez całą noc. Na samym końcu pastę należy zetrzeć użyciem miękkiej szczoteczki lub gąbki i uprać odzież.

Okazuje się, że świetną metodą usunięcia kleju z ubrań jest użycie rozpuszczalnika do farb. Trzeba nałożyć go trochę na plamę i delikatnie zetrzeć z zastosowaniem miękkiej szczoteczki. Alternatywnie można postawić na gąbkę. Przy tej metodzie trzeba jednak uważać, żeby nie uszkodzić tkaniny. Na samym końcu odzież trzeba uprać w pralce bądź ręcznie.

W usuwaniu kleju pomocne może być również masło orzechowe. Trzeba nałożyć go trochę na tkaninę i pozostawić na parę minut. Kolejno należy zetrzeć plamę przy użyciu gąbki bądź miękkiej szczotki. Zamiast masła orzechowego można też wybrać standardowy płyn do mycia naczyń. Nasze babcie i mamy w celu likwidacji plamy z kleju z ubrań często stosowały benzynę ekstrakcyjną. Jej proces nałożenia wygląda tak samo, jak w przypadku masła orzechowego czy płynu do mycia naczyń. Na samym końcu ubranie trzeba tylko uprać, najlepiej w letniej wodzie.

Warto pamiętać o tym, że niektóre kleje, na przykład cyjanoakrylowe, są bardzo trudne do usunięcia z tkanin. W przypadku takich plam najlepszym wyborem jest skorzystanie z usług profesjonalnej pralni. Można też skontaktować się za fachowcem. Dzięki temu można być spokojnym o to, że ubranie nie wyląduje w koszu. Także inne rodzaje klejów mogą być trudne do usunięcia.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel