Jak skrócić spodnie?
W sprzedaży dostępnych jest wiele rozmiarów spodni, co ułatwia dopasowanie ich do swojej sylwetki. Niestety nie zawsze uniwersalne wymiary będą idealne. Częstym problemem stają się zbyt długie nogawki, za duży luz w pasie. Najlepiej byłoby zamówić spodnie szyte na miarę, ale wiąże się to ze sporym kosztem. Usługi krawieckie nie są tanie, dlatego warto wiedzieć, jak skrócić spodnie we własnym zakresie.
Skracanie spodni – kiedy konieczne?
Czasem uda się znaleźć spodnie idealne pod każdym względem, czyli dopasowane w pasie, z nogawkami o optymalnej długości. Zdarza się, że nogawki dziwnie się układają, nie leżą prosto. Nadmiar materiału nad stopami sprawia, że zaczynają powstawać nieestetyczne fałdy. Zbyt długie nogawki to również prosta droga do tego, aby szybciej uległy zniszczeniu. Nawet jeśli ktoś sięga po dzwony zachodzące na buty, to nadal nogawki nie mogą mieć styczności z podłożem. Jest to wyraźny znak, że powinny zostać skrócone. W przeciwnym razie zaczną się brudzić. Materiał będzie coraz bardziej się przecierał, powstaną uszkodzenia mechaniczne.
Skracanie spodni bez straty jakości – najlepsze techniki dla profesjonalnego efektu
Można oczywiście skrócić spodnie we własnym zakresie, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze lub powierzyć to zadanie krawcowej. Jeśli ktoś ma zdolności manualne i maszynę, to z pewnością poradzi sobie z prostą przeróbką. Jeżeli komuś zależy na tym, aby zachować oryginalny szew, to musi liczyć się z większym wydatkiem u krawca. Warto też wiedzieć, że istnieje sposób na skrócenie spodni bez obcinania. Można po prostu wywinąć nogawki. Należy podwinąć je na około 2 cm nad kostkę. Jest wiele sposobów na uzyskanie pożądanego efektu. W zależności od wybranego stylu nogawka pozostanie ułożono luźno lub będzie przylegać do nogi. Najczęściej wybieranymi sposobami skracania spodni są cuffing i pinroll.
Skracanie spodni w domu - wskazówki od ekspertów w dziedzinie mody
Jeśli ktoś chce skrócić spodnie w domu, to będzie potrzebować maszyny do szycia, nożyczek, szpilek, rozpruwacza do szwów, żelazka, deski do prasowania, taśmy mierniczej, nici dopasowanych do materiału. W pierwszej kolejności mierzy się długość, do której mają zostać skrócone spodnie. W tym celu zaleca się podzielenie nogawki do preferowanej długości i zagięcie przy pomocy szpilek. Istotne jest także pozostawienie 2 cm zapasu na podłożenie materiału. W przypadku skracania jeansów istotne jest zaopatrzenie się w specjalnie nici do tego materiału. Pamiętać należy o tym, aby dopasować je do odcienia denimu.
Do obcinania jeansu niezbędne są nożyce krawieckie. W celu skrócenia spodni z oryginalnym szwem istotne jest to, aby najpierw wypruć się z niego nitki. Pozostawia się nad nim centymetrowy zapas, a resztę materiału należy uciąć. Potem przechodzi się do przeszycia overlockiem obciętych spodni i pasków ze szwem. Kolejnym krokiem będzie przełożenie paska ze szwem na lewą stronę. Trzeba wsunąć do niego krawędź nogawki spodni, po czym zszyć zgodnie z przebiegiem wcześniejszej nitki.
Optymalna długość spodni dla różnych sylwetek – poradnik
W zależności od fasonu spodni optymalna będzie inna długość nogawek. W przypadku spodni garniturowych z klasycznymi nogawkami istotne jest to, aby sięgały one do połowy zapiętka obuwia. Optymalną długość można poznać po tym, że po założeniu utworzy się pojedyncza fałda z przodu. Inaczej wygląda to przy spodniach sportowych. Joggery sięgają do kostki, to samo można powiedzieć o spodniach rurkach i innych fasonach ze zwężonymi nogawkami. Jeśli ktoś wybiera spodnie z szerokimi nogawkami, to powinny one sięgać do krawędzi obcasów.