Jak się ubrać na wernisaż czy wystawę sztuki?

2023-05-02
Jak się ubrać na wernisaż czy wystawę sztuki?

Kwestia ubioru na wernisaż bądź wystawę sztuki jest bardzo istotna. Może wpłynąć ona na sposób, w jaki zostanie się odebranym przez innych gości czy artystów. Ubiór często rozpatrywany jest jako wyraz szacunku dla sztuki oraz artysty, którą reprezentuje. Wernisaże czy wystawy sztuki to wydarzenie mające charakter formalny. Z tego powodu dobrym wyborem jest elegancki ubiór. W tym tekście dowiesz się, jak się ubrać na wernisaż i wystawę sztuki.

Wernisaż a wystawa sztuki - czym się od siebie różnią?

Okazuje się, że wernisaż i wystawa sztuki to dwa różne pojęcia, lecz związane ze sobą. Ta druga to prezentacja dzieł artystów w galerii, muzeum czy innym miejscu. Wystawy sztuki mogą mieć różne tematyki, gatunki, techniki czy epoki. Ich celem jest przeważnie prezentacja oraz promocja sztuki, nie tylko dla publiczności, ale też dla potencjalnych klientów. Wernisaż natomiast to uroczyste otwarcie wystawy, które przeważnie odbywa się przed oficjalnym rozpoczęciem, najczęściej w obecności artystów i kuratorów. Do tego dolicza się też zaproszonych gości. Warto zaznaczyć, że wernisaż jest świetną okazją do spotkania artystów, zapoznania się z ich pracami i do rozmów. Można z nimi podyskutować na temat sztuki. W wielu przypadkach wernisaż ma charakter bardziej ekskluzywny niż wystawa sztuki i jest zamknięty dla szerszej publiczności.

Propozycje stroju dla kobiet na wernisaż

Sukienka koktajlowa to świetna opcja na wernisaż. Można wybrać zarówno model o klasycznym kroju, jak i na przykład ołówkową bądź rozkloszowaną, w jednolitym kolorze bądź z subtelnym wzorem. Bardzo istotne jest dopasowanie długości sukienki do figury oraz okazji.

Świetną propozycją stroju dla kobiet na wernisaż jest spódnica i koszula. To eleganckie połączenie, które zapewni też wygodę. Najlepszym wyborem będzie spódnica o klasycznym kroju, na przykład ołówkowa bądź w kształcie litery A. Koszula może być natomiast biała bądź w delikatnym kolorze, na przykład pastelowym. Ciekawą alternatywą dla takiego zestawu jest kombinezon. Można wybrać na taki, z klasycznym krojem, na przykład z delikatnymi marszczeniami w talii bądź z nogawkami w kształcie dzwonu.

Dla odważnych kobiet świetnym wyborem na wernisaż jest garnitur. Dzięki niemu można wyróżnić się na takim wydarzeniu. Sprawdzoną propozycją będzie garnitur w klasycznym kroju, na przykład z prostymi nogawkami.

Jakie akcesoria wybrać na wernisaż?

Wybór akcesoriów na wernisaż zależny jest głównie od indywidualnych preferencji oraz stylu ubierania się, jednak mowa tutaj o uroczystej okazji, dlatego dobrze zachować klasę i elegancję. W kwestii doboru akcesoriów warto postawić na kopertówkę bądź małą torebkę. Dzięki nim można zabrać najistotniejsze rzeczy, czyli portfel, klucze oraz telefon. Jeżeli mowa o doborze biżuterii, dobrym pomysłem będą delikatne kolczyki, bransoletki bądź subtelny naszyjnik. W ten sposób doda się stylizacji niezbędnej elegancji. W kwestii obuwia warto postawić na buty na obcasach. To klasyka pośród damskiej garderoby na specjalne okazje.

W przypadku wernisażu warto wybrać wygodne, ale eleganckie buty, które pozwolą na swobodne poruszanie się po galerii. Można też postawić na okulary przeciwsłoneczne, zwłaszcza wtedy, kiedy odbywa się on w przestrzeni z dużymi oknami. Ochronią one oczy przed słońcem, a ponadto mogą stanowić bardzo ciekawy element stylizacji. Do tego można też dodać chustę bądź szalik. Dodatkowa warstwa doda elegancji i ochrony przed chłodem, wtedy, kiedy wernisaż odbywa się w chłodniejszych pomieszczeniach.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel