4 sposoby na przywrócenie koloru ubraniom, których warto się nauczyć

2023-04-19
4 sposoby na przywrócenie koloru ubraniom, których warto się nauczyć

Odzież po kilku praniach często traci swój kolor. Spowodowane jest to wieloma czynnikami. Jednymi z nich są procesy chemiczne i fizyczne zachodzące w tkance materiału. W tym artykule dowiesz się, jak przywrócić kolor ubraniom.

Ubrania z czasem tracą swój kolor - dlaczego tak się dzieje?

Okazuje się, że jednym z podstawowych powodów, przez które ubrania tracą swój kolor, jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne. W praktyce jest tak, że promienie UV często uszkadzają barwniki, które są stosowane do farbowania tkanin. Efektem tego jest to, że kolor blaknie i traci swoją intensywność. W skrócie oznacza to, iż odzież, która jest narażone na słońce przez dłuższy czas, może tracić swój kolor szybciej. Dlatego trzeba uważać na ubrania przechowywane w szafie blisko okna. Innym istotnym powodem, dla którego ubrania tracą swój kolor, jest częste pranie. Podczas takiego procesu, tkaniny są narażone na procesy mechaniczne, które mogą uszkodzić włókna i barwniki. Co więcej, niektóre detergenty mogą być zbyt agresywne i uszkadzać barwniki, co również przyczynia się do blaknięcia koloru. Z tego powodu bardzo istotne jest, żeby stosować wyłącznie delikatne środki czyszczące. Takie produkty nie mogą szkodzić tkaninom i barwnikom. Ubrania tracą swój kolor także z innego powodu. Mowa tutaj zwyczajnie o zużyciu materiału. Okazuje się, że regularne noszenie i pranie odzieży powoduje, że tkanina ulega starciu i niszczeniu. Wpływa to na trwałość barwników. Z tego powodu, nawet w przypadku, gdy dbamy o nasze ubrania, ich kolor wraz z upływem czasu blaknie.

Przywracanie koloru wypłowiałych ubraniom - 4 sposoby, które warto znać:

Farbowanie ubrań barwnikami do tkanin

Świetnym sposobem na przywrócenie koloru ubraniu jest farbowanie barwnikami do tkanin. To proces, w którym stosowane są specjalne środki, dzięki którym zmienia się barwa materiału. To coraz popularniejsza metoda, która stosowana jest do farbowania ubrań, zwłaszcza koszul, spodni, sukienek i bluzek, które straciły pierwotny kolor. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje barwników do tkanin, które stosuje się do farbowania odzieży. Środki te różnią się składem chemicznym, właściwościami kolorującymi, trwałością i sposobem aplikacji.

Zastosowanie kawy i herbaty do ciemnych tkanin

Okazuje się, że kawa i herbata to popularne produkty spożywcze, które mają też zastosowanie w pielęgnacji ubrań, zwłaszcza tych ciemniejszych. Kofeina i garbniki zawarte w tych produktach mogą pomóc w przywróceniu koloru i świeżości ciemnych tkanin, które z czasem tracą swoją barwę. Żeby przywrócić kolor ciemnym tkaninom, warto przygotować roztwór z kawy bądź herbaty. Ubranie trzeba zanurzyć w takim roztworze i pozostawić na około godzinę. Kolejno trzeba dokładnie je wypłukać i suszyć zgodnie z instrukcjami producenta.

Użycie naparu z liści orzecha włoskiego

Świetnym sposobem na przywrócenie koloru z ubrań jest napar z liści orzecha włoskiego. To naturalny środek, który od lat wykorzystywany jest w celu odzyskiwania barw z odzieży. Warto zaznaczyć, że liście orzecha włoskiego zawierają taniny, które mają właściwości barwiące i mogą pomóc w przywróceniu koloru tkaninom.

Zastosowanie octu do kolorowych ubrań

Ocet to kolejny produkt spożywczy, dzięki któremu można przywrócić kolor z odzieży. Wszystko dzięki jego niepowtarzalnym właściwościom. Ocet może pomóc w odzyskaniu jasności i intensywności kolorów. Do tego celu trzeba zrobić roztwór z tego produktu. Do octu dodaje się nieco wody i parę kropli olejku eterycznego.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel