Jak przyszyć guziki na ubraniach krok po kroku

2023-04-06
Jak przyszyć guziki na ubraniach krok po kroku

Z guzikami jest pewien problem. Odpadają, dlatego warto wiedzieć, jak je przyszyć. Nie trzeba korzystać z usług pogotowia krawieckiego i za nie płacić. Przyszycie guzika wbrew pozorom nie jest niczym skomplikowanym. Oczywiście istotne jest to, aby zrobić to w umiejętny sposób. Nieudolnie przyszyty guzik nie wygląda estetycznie na ubraniu. Warto wobec tego zdobyć nową umiejętność.

Sposoby na to jak przyszyć guzik

Mogłoby się wydawać, że przyszycie guzika jest czymś skomplikowanym, ale podstawowej umiejętności krawieckiej można się z łatwością nauczyć. Trzeba jednak wiedzieć, jakie ruchy wykonać w odpowiedniej kolejności. Wbijanie igły w tkaninę bez namysłu to prosta droga do zeszpecenia ubrania. Istotne jest nawet to, aby dobrać właściwe nici do materiału. Warto wiedzieć, że poszczególne rodzaje guzików przeszywa się w nieco inny sposób. Modele płaskie z dwoma lub czterema guzikami wymagają pozostawienia większych odległości między nimi, aby nie było problemu z przeciągnięciem przez nie nitki. W przypadku guzików z czterema dziurkami możliwe staje się przeszycie ich na różne sposoby.

Istotne jest to, aby wybrana metoda pasowała do tego, w jaki sposób przyszyto pozostałe guziki na ubraniu. Dobór igły również ma znaczenie. W przypadku miękkiej i zwiewnej tkaniny należy użyć cienkiej igły, aby nie zrobić dużej dziury. Grubszy materiał wymaga oczywiście sięgnięcia po grubszą igłę. Jeśli ktoś ma problem z nawlekaniem nici, zawsze może sięgnąć po przydatne akcesorium. Jest do kupienia w każdej pasmanterii. Przy okazji warto zaopatrzyć się także w naparstek, aby uniknąć skaleczenia palca podczas przebijania igły przez tkaninę, szczególnie grubszą. Istotne będzie także dobranie koloru nici do barwy materiału. Wszystko ma tworzyć spójną całość.

Poradnik zrób to sam: Jak przyszyć guzik dla początkujących?

 1. Wyznacz odpowiednie miejsce na przyszycie guzika.
 2. Nanieś znacznik na to miejsce za pomocą szpilki z kolorową główką.
 3. Nawlec nitkę na igłę i połącz jej dwa końce poprzez supełek.
 4. Wbij igłę od spodu materiału, z lewej strony tkaniny.
 5. Przy guziku na słupku, przeciągnij igłę z nitką przez jego oczko, a następnie wbij ją od góry w materiale blisko zaznaczonego miejsca.
 6. Powtórz tę czynność mniej więcej 5 razy.
 7. Przebij igłę na wewnętrzną stronę tkaniny i odetnij nitkę, pozostawiając 3-centymetrowe końce do zrobienia pętelki.
 8. Przyciąć wystające nitki.

Dla guzików z dwiema dziurkami:

 1. Wbij igłę od spodu materiału, po czym przekładaj przez guzik, zachowując pewną ilość luzu.
 2. Przeciągnij nitkę do drugiej dziurki guzika i przebij materiał pod nią.
 3. Wróć do pierwszej dziurki i przeciągnij igłę przez nią.
 4. Powtórz czynność 6 razy.
 5. Zrób słupek, czyli owiń nitką nici pod guzikiem kilka razy, jeśli materiał jest gruby.
 6. Zrób szew pętelką po przebiciu igły na drugą stronę tkaniny, aby zagwarantować solidne trzymanie się guzika.

Podsumowanie

Podsumowując, przyszywanie guzików nie jest trudne, ale wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Ważne jest, aby dobrać właściwe narzędzia, takie jak igła i nici, odpowiednie do rodzaju tkaniny i guzików. Istotne jest także wykonanie odpowiednich ruchów, aby przyszyć guzik w sposób estetyczny i trwały. Dzięki temu można uniknąć kosztów usług krawieckich i zdobyć nową, przydatną umiejętność.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel