Sprawdź, jak prać len – odpowiednia pielęgnacja bardzo mu służy

2023-06-16
Sprawdź, jak prać len – odpowiednia pielęgnacja bardzo mu służy

Len to tkanina, która cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoje fantastyczne właściwości. Niestety uważana jest również za materiał, który wymaga naprawdę wiele uwagi i troski, ponieważ w przeciwnym wypadku łatwo można go doprowadzić do zniszczenia. Nie do końca jest to prawdą, a błędne przekonanie o tej tkaninie wynika przede wszystkim z nieznajomości zasad obchodzenia się z nią. Jak prać ubrania z lnu, aby mogły nam służyć przez wiele lat?

Odpowiednie pranie lnianych ubrań to podstawa dbania o nie

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, lecz odpowiednie dbanie o lniane ubrania przyniesie ogromne korzyści nie tylko samej tkaninie, lecz także jej właścicielowi. Odpowiednia pielęgnacja, a także właściwa technika prasowania spowoduje, że daną odzież będzie można nosić przez wiele lat bez konieczności wymieniania jej na nową. Pozwoli to oszczędzić naprawdę wiele pieniędzy.
Z jakiego powodu tak kochamy len? Każdy doskonale wie, że posiada on rewelacyjne właściwości termiczne. W czasie lata chłodzi nasze ciało, natomiast w zimie pomaga utrzymać ciepło i je otula. Dodatkowo jest antyalergiczny i całkowicie bezpieczny dla naszej skóry. Nic więc dziwnego, że wszyscy posiadacze takich ubrań chcą, aby służymy im możliwie jak najdłużej.

Jak prać ubrania z lnu? 5 najważniejszych porad

Jeśli chce się zadbać o swoje lniane ubrania, przede wszystkim dowiedzieć się należy, jak je prać. Jak się bowiem okazuje, to właśnie wtedy najczęściej popełniane są błędy doprowadzające do osłabienia struktury tkaniny, co rzecz jasna skutkuje jej zniszczeniem.
Podstawową informacją jest ta, że lniane ubrania powinny być prane w niskiej temperaturze i przy użyciu bardzo delikatnych detergentów. Co więcej, nie należy lnianych ubrań łączyć z innymi materiałami, a tym bardziej prać białych tkanin z kolorowymi.
Niezwykle ważne dla bezpieczeństwa lnianych ubrań jest ich odpowiednie ułożenie w bębnie pralki. Konieczne trzeba mieć na uwadze to, aby nie były one ściśnięte i zbite, ponieważ doprowadzić to może do trwałych odkształceń na tkaninie. Żeby dodatkowo zabezpieczyć się przed takim ryzykiem, powinno się odwirowywać len przy niskiej prędkości wirowania.

Niezwykle ważne jest to, jakich środków będzie się używało do prania lnu. Absolutnie odradzane jest korzystanie z rozjaśniaczy tkanin, silnych detergentów lub wybielaczy. Sam proszek powinien być bardzo delikatny.
Wiele osób bardzo obawia się zaplamienia lnianych ubrań. Nie mają bowiem pewności, czy plamy da się wywabić i czy nie wpłynie to na strukturę materiału. Na szczęście len ma tę naturalną właściwość, że dość trudno go poważnie zaplamić. Włókna tego materiału są praktycznie idealnie płaskie, a to oznacza, że zabrudzenie nie wnika głęboko w ich strukturę i usunięcie nawet największej plamy jest stosunkowo proste.
Na sam koniec warto się jeszcze dowiedzieć, z jaką częstotliwością można bezpiecznie prać lniane ubrania. Jak się okazuje, len doskonale reaguje na kontakt z wodą, ponieważ wilgoć uszlachetnia jego włókna i sprawia, że prezentują się bardzo dobrze. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zakładać lniane ubrania, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota.

Tego nie rób swoim lnianym ubraniom

Warto na sam koniec zastanowić się jeszcze nad tym, czego pod żadnym pozorem nie powinno się robić swoim lnianym ubraniom. Jakich kroków należy się szczególnie wystrzegać?
Przede wszystkim na uwadze należy mieć to, aby unikać prania lnu w zbyt wysokiej temperaturze. Co więcej, zabronione jest mieszanie kolorów ubrań, a także wybieranie zbyt intensywnego programu prania. Oczywiście niezbędne jest odstawienie wszystkich silnych detergentów i wybielaczy.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel