5 porad jak prać odzież z poliestru

2023-05-08
5 porad jak prać odzież z poliestru

Poliester to materiał powszechnie wykorzystywany do produkcji różnych ubrań. Jego zaletą jest to, że jest łatwy w utrzymaniu czystości i trwały. Żeby prawidłowo wyprać odzież z poliestru, trzeba zastosować się do paru podstawowych zasad.

Metka informacyjna - ważne wskazówki przed praniem

Metka informacyjna na odzieży zawiera bardzo dużo cennych wskazówek dotyczących prania. Mowa tutaj o zalecanej temperaturze prania czy instrukcji suszenia. Na metce widnieją też wskazówki dotyczące prasownia czy stosowania środków chemicznych. Przed praniem odzieży zawsze należy zwracać uwagę na etykietę informacyjną. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia tkanin bądź trwałych plam. Możliwe będzie też zachowanie koloru i kształtu ubrania, co przecież jest kwestią priorytetową.

Jak przedłużyć żywotność ubrań z poliestru - 5 porad

  1. Ograniczenie prania - zalecane jest nieprzeprowadzanie zbyt częstych prań. Dzięki temu można zachować tkaninę w dobrym stanie. W miarę możliwości dobrze odświeżać ubrania np. poprzez ich wietrzenie bądź wycieranie zanieczyszczeń miękką szmatką lub gąbką.
  2. Pranie według zaleceń - ubrania zrobione z poliestru zawsze powinny być prane zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na etykiecie. Najczęściej pierze się je w temperaturze do 30. st. Celsjusza. Dzięki temu uniknie się uszkodzenia tkaniny. Nie warto też stosować wybielaczy bądź innych silnych detergentów. Niestety często niszczą one włókna.
  3. Unikanie suszarki - zbyt gorące suszenie w suszarce może zdeformować ubrania z poliestru i skrócić ich żywotność. Dlatego warto pozwolić ubraniom wyschnąć na powietrzu. Można też użyć suszarki bębnowej na niskim poziomie.
  4. Ostrzejsze narzędzia czyszczące - stosowanie ostrzejszych narzędzi czyszczących, na przykład szczotek bądź gąbek z druciakiem często niszczy delikatne włókna poliestru. Dlatego warto postawić na delikatniejsze narzędzia. Miękka szmatka bądź gąbka z mikrofibry będzie dobrym wyborem.
  5. Unikanie wysokich temperatur - okazuje się, że poliester często topi się w wysokich temperaturach, dlatego lepiej unikać prasowania na wysokich temperaturach.

Najważniejsze wskazówki dotyczące prania odzieży z poliestru

Wiele osób zastanawia się, jak prać odzież z poliestru. Istnieje kilka przydatnych wskazówek. Przede wszystkim trzeba czytać etykietę odzieży. Dzięki temu można upewnić się, czy może być ona prana w pralce oraz w jakiej temperaturze.

Bardzo istotne jest też sortowanie według kolorów i wybranie odpowiedniego cyklu prania. Niestety wiele osób o tym zapomina, co często skutkuje zniszczeniem odzieży. Dlatego ubrania warto podzielić na jasne oraz ciemne kolory i prać je oddzielnie. Dzięki temu zapobiegnie się przebarwieniom. Należy też wybierać cykl prania dla delikatnych tkanin. Można też wybrać zimne pranie, żeby zapobiec uszkodzeniu tkaniny.

Unikanie suszenia w suszarce pozwoli ubraniom z poliestru na dłuższy żywot. Najlepiej zapoznać się z informacjami załączonymi na metce odzieży. Przeważnie jednak ubrania z poliestru najlepiej suszy się na powietrzu.

Pranie w wysokiej temperaturze ubrań z poliestru nie jest zalecane. Tkanina ta w takim przypadku może się nawet stopić. Dlatego zalecane jest unikanie prasowania w wysokiej temperaturze.

Używanie silnych detergentów do prania odzieży z poliestru nie jest wskazane. O wiele lepiej będzie postawić na delikatne środki do prania. Nie powinny zawierać one silnych wybielaczy, które mogą uszkodzić tkaninę z poliestru, czego przecież nikt nie chce. Delikatne środki piorące będą dobrym wyborem.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel