W jaki sposób powinno się prać ubrania w kolorze?

2023-05-05
W jaki sposób powinno się prać ubrania w kolorze?

Pomimo że dla wielu osób pranie wydaje się łatwą czynnością, to nieodpowiednio zrobione może powodować nieco kłopotów. Niestety źle wyprane ubrania mogą nadawać się jedynie do wyrzucenia. Jednym z najczęstszych problemów jest nieodpowiednie pranie odzieży w kolorze. W tym artykule dowiesz się, jak z takimi ubraniami postępować, żeby przez długi czas wyglądały jak nowe.

Dlaczego powinnaś segregować pranie?

Segregacja prania jest bardzo istotna, niestety wiele osób zaniedbuje tę kwestię. Pozwala ona na oddzielenie różnych rodzajów tkanin oraz kolorów, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanin oraz utraty kolorów. Istnieje wiele powodów, dla których warto segregować pranie. Jednym z nich jest zachowanie kolorów. Okazuje się, że pranie w jednym kubku różnej barwy odzieży może powodować komplikacje. W takim przypadku często kolor przenosi się z jednego ubrania na drugie, co prowadzi do blaknięcia bądź utraty intensywności barw.

Segregowanie odzieży pozwala też minimalizować uszkodzenia. W praktyce jest tak, że tkaniny o różnej strukturze, grubości oraz elastyczności wymagają różnych ustawień pralki. Ich pranie często powoduje uszkodzenia materiału. Świetnym przykładem jest wkładanie do pralki ręczników oraz lekkich koszulek. Najczęściej efektem takiego prania jest uszkodzenie tkanin. Dlatego segregowanie prania jest bardzo istotną czynnością. Dzięki niemu można też zapobiegać skurczeniu odzieży. Oprócz tego minimalizuje się też problemy z praniem, gdyż poszczególne tkaniny wymagają zastosowania różnych środków do prania oraz ustawień temperatury.

Wskazówki prania kolorowego ubrania

Pranie na lewej stronie

Przed praniem zawsze należy zwracać uwagę na to, żeby ubrania były prane na lewej stronie. W ten sposób można uchronić kolor przed ścieraniem. Dodatkowo zapewni się też większą ochronę przed uszkodzeniami.

Ocet do płukania

Okazuje się, że dodanie 1/2 szklanki octu do ostatniego płukania pomoże w utrzymaniu koloru ubrań. Produkt ten zmiękcza wodę, która w wielu przypadkach powoduje blaknięcie odzieży, czego przecież nikt nie chce.

Wykorzystaj chusteczki pochłaniające barwniki

Do kolorowych ubrań bardzo przydatne okazują się chusteczki pochłaniające barwniki. Mowa tutaj o małych arkuszach papieru. Pochłaniają one nadmiar barwników w czasie prania. Trzeba je tylko umieścić w pralce, a kolejno po wyjęcia z pralki zobaczyć, jak dużo barwników udało się zebrać.

Sposoby suszenia, które nie zniszczą koloru ubrań

Eksperci zalecają przede wszystkim unikać suszenia ubrań na słońcu, gdyż promienie UV mogą powodować blaknięcie kolorów. Warto postawić na alternatywne metody. Najlepszym wyborem będzie suszenie ubrania wewnątrz bądź w cieniu. Trzeba przy tym tylko pamiętać, że suszenie w suszarce bębnowej na zbyt wysokiej temperaturze może również powodować utratę kolorów.

Jak dokładnie segregować ubrania i sprawdzać metki?

Bardzo ważną kwestią jest podzielenie ubrania na partie, według koloru i rodzaju tkaniny. Istotne są też zalecenia producenta, dlatego należy sprawdzić metki na ubraniach. Widnieją na nich wskazówki dotyczące temperatury i chemikaliów, które toleruje tkanina.

Jak zachować kolor ubrań: temperatura i odpowiednia chemia

Wiele osób zastanawia się, jak prać kolorowe ubrania i jak zachować ich kolor. Najlepszym wyborem będzie pranie w zimnej bądź letniej wodzie. Taki sposób jest najlepszy zwłaszcza do ubrań z kolorowymi nadrukami oraz z intensywniejszymi barwami. W praktyce jest tak, że woda zbyt wysokiej temperaturze może spowodować wyblaknięcie koloru. Zalecane jest też wybieranie odpowiednich środków do prania.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel