Jak ubrać się na imprezę w stylu PRL? Poradnik dla fanów vintage
Dziadkowie bardzo dobrze pamiętają czasy PRL, to samo dotyczy wielu rodziców. Niektórzy wspominają je bardzo dobrze, inni lubią na nie narzekać. PRL wiązał się z licznymi przemianami gospodarczymi, politycznymi i społecznymi. Młodzi ludzie zaczęli się buntować, łamać schematy. Było to widać między innymi w modzie. Zaczęto coraz śmielej manifestować własne poglądy i swój indywidualizm. Używano do tego między innymi strojów, które pozwalały wyróżnić się z tłumu.
Czas podróży wstecz: Moda PRL w Polsce przed 1990 rokiem
Moda w czasach PRL zmieniała się bardzo często. Pojawiało się wiele trendów, odważnych, czasem wręcz zaskakujących. Na początku trzeba było mierzyć się z brakami towarowymi. Większość osób miała na sobie ubrania używane, przerobione, pozszywane z wielu tekstyliów. Łączono vintage z eklektyzmem, patchworkiem i ekologią. Królowały proste kroje, stonowane kolory, klasyczny fasony. Problemy z dostępnością odzieży nasiliły się z czasem. Wyodrębniła się subkultura buntowniczych bikiniarzy. Stawiali oni na ubrania w jaskrawych kolorach, decydowali się na kontrasty.
Charakterystyczne stało się z zakładanie szerokiej marynarki, butów na grubej podeszwie gumowej, kolorowych skarpet i spodni z wąskimi nogawkami. Pojawiły się także hity mody w postaci jeansów. Kobiety uwielbiały zakładać sukienki z halką, ubrania z dekoltem typu łódka, baleriny, spodnie capri. Można było także zobaczyć coraz częściej na ulicach panie z plastikowymi koszykami i okularami przeciwsłonecznymi. Przyszedł czas na wzorowanie się na Beatlesach, przez co w modzie zaczęły dominować męskie kształty. Nie brakowało też miłośniczek spódnic mini, sukienek rozkloszowanych, jasnych rękawów, głębokich kieszeni, sportowych tenisówek, spodni z dziurami i przetarciami. Pojawiła się także moda hippie.
Akcesoria i dodatki na imprezę w stylu PRL: jak dodać charakteru?
Jeśli ktoś wybiera się na imprezę tematyczną w stylu PRL, to będzie potrzebować odpowiednich ubrań, butów i akcesoriów. Świetnie sprawdzi się bardzo cienki krawat lub model szeroki i kolorowy. Kolejnym pomysłem na stylizację PRL jest roboczy fartuch w ciemnym kolorze i beret z antenką. Oczywiście nie może zabraknąć kultowej aktówki. Mile widziane były opaski, wzorzyste rajstopy, chusty, okulary przeciwsłoneczne. Znaczenie ma również odpowiednia fryzura. Rewelacyjnie sprawdzą się mocno cieniowane włosy z jasnymi refleksami, długa grzywka. Świetnie nada się także długa i gładka fryzura z przedziałkiem na środku. W czasach PRL panie stawiały na burzę loków, puchate grzywki, mini koki, kucyki i warkoczyki, upięcia z przedziałkiem z zygzakiem. Wspaniale sprawdzają się kolorowe spinki, przyozdobione kwiatami i motylkami.
Impreza w stylu PRL: poradnik dla organizatorów i gości
Jako dekoracje imprezowe w stylu PRL świetnie sprawdzają się między innymi balony w metalicznych i pastelowych kolorach, obrusy w kratę, naczynia papierowe z nadrukiem. Warto zaopatrzyć się w rozmaite gadżety typu peruki, wąsy i brody, dziadkowe fajki. Stół można przyozdobić ceratą. Klimat PRL można poczuć także dzięki podawaniu herbaty w szklankach w koszyczkach. Z zabaw rewelacyjnie sprawdzi się Twoja kolejka, gra w butelkę, ruletka. Nie można zapomnieć oczywiście o oprawie muzycznej. Idealnie sprawdzą się hity z czasów PRL. Można śmiało włączyć piosenki Krawczyka, Czerwonych Gitar, Połomskiego. Trudno się dobrze bawić bez czegoś smacznego do zjedzenia. Menu można stworzyć w oparciu o śledzie, wódkę, zimne nóżki, sałatkę jarzynową, kiełbasę, blok czekoladowy, bakalie i herbatniki.