Elastan - charakterystyka materiału i jego właściwości
Każdy dobrze zna naturalne włókna, używane od wieków. Niezwykle pożądanymi i powszechnymi materiałami są bawełna, wełna, jedwab, len. Postęp technologii sprawił, że powstały także włókna syntetyczne, które stanowią twór człowieka. Niektórzy mylnie uważają je za coś gorszego. W rzeczywistości wygląda to jednak zupełnie inaczej. Sztuczne materiały mają wiele zalet, są niezwykle trwałe i elastyczne. Wykonane z nich ubrania mogą być niezwykle komfortowe i praktyczne. Pora zastanowić się, elastan co to za materiał, jakie ma właściwości i zalety.
Elastan - charakterystyka i właściwości tkaniny
Elastan jest materiałem w pełni syntetycznym, wykonanym z kauczuku. W większości składa się z poliuretanu. Włókna elastanu powstają w laboratorium chemicznym. Po raz pierwszy pojawiły się w drugiej połowie XX wieku. Początkowo elastan nie cieszył się dobrymi opiniami. Miał więcej przeciwników niż zwolenników. Wynikało to z jego kiepskiej jakości, nieprzepuszczalności powietrza. Zakładanie ubrań z elastanu wiązało się z dyskomfortem. Na przestrzeni lat nastąpił jednak postęp technologiczny, dzięki któremu udoskonalono metodę wytwarzania włókien elastanu. Obecnie można liczyć na to, że wykonane z niego rzeczy zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Elastanu nie może zabraknąć także w ubraniach sportowych. Dodaje się go także do włókien naturalnych.
Warto od razu zaznaczyć, że elastan i poliester mają ze sobą wiele wspólnego, ale nie są tym samym. Nie można wobec tego traktować obu nazw jako synonimów. Poliester i elastan różnią się od siebie pod wieloma względami. Mają inne właściwości. Włókna elastanowe wyróżniają się dużą rozciągliwością w przeciwieństwie do sztucznego poliestru. Elastan łączy się często z bawełną, dzięki czemu można mówić o produkcie dobrze pochłaniającym wilgoć, miłym w dotyku, niepodatnym nagniecenia. Nie trzeba martwić się o rozciąganie ubrań, nawet po wielokrotnym praniu. Dodanie włókien elastanu sprawia, że odzież jest chroniona przed blaknięciem. Staje się łatwa w pielęgnacji, zachowuje swoje walory użytkowe i estetyczne przez długi czas. Elastan rewelacyjnie sprawdza się w ubraniach typu legginsy, stroje kąpielowe.
Zalety i wady stosowania elastanu
W przypadku elastanu można mówić o szerokim zastosowaniu. Sięga się po niego w produkcji rozciągliwych ubrań. Jest powszechnie używanym materiałem w odzieży sportowej i casualowej. Duża elastyczność sprawia, że włókna elastanu powracają do swojego pierwotnego kształtu po rozciągnięciu. Kolejną zaletą jest szybkie schnięcie. Elastan cechuje się wysoką odpornością na działanie promieniowania słonecznego. Jest to materiał niepodatny na grzyby, bakterie i mole. Można liczyć na to, że ubrania z elastanu zachowają swój kształt przez długi czas. Będą odporne na zużycie. Okazuje się, że po ubrania z elastanu mogą sięgać nawet alergicy.
Oczywiście trzeba liczyć się także z pewnymi wadami elastanu. Warto wiedzieć, że materiał ten jest elektrostatyczny. Trzeba wobec tego liczyć się z problematycznym przyciąganiem drobinek kurzu i włosów. Kolejną wadą staje się niewchłanianie wilgoci. Niestety włókna elastynowe nie zapewniają dobrej cyrkulacji powietrza. Są one relatywnie słabo przewiewne. Na niekorzyść elastanu przemawia jego łatwopalność. Bardzo złym pomysłem będzie wobec tego założenie czegoś z syntetycznych włókien, jeśli przebywa się w pobliżu otwartego ognia, przykładowo przy ognisku na imprezie w plenerze. Najczęściej w sprzedaży znajduje się elastan z domieszkami innych włókien typu bawełna i poliester.