Co to jest technika kolorystyczna zwana color blocking?

2023-06-03
Co to jest technika kolorystyczna zwana color blocking?

W świecie mody i wzornictwa istnieje wiele technik i trendów, które wpływają na sposób, w jaki postrzegamy kolor i styl. Jednym z najciekawszych i najbardziej dynamicznych trendów w dziedzinie kolorystyki jest technika zwana "color blocking". Od modowych wybiegów po wnętrza mieszkań, ta wyrazista i innowacyjna metoda zyskała popularność, przyciągając uwagę zarówno ekspertów, jak i entuzjastów mody.

Czym jest technika color blocking?

W dosłownym tłumaczeniu oznacza to "blokowanie kolorów" i jest to takie połączenie barw, które najlepiej prezentuje się w swoim towarzystwie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że już w latach 60. XX wieku po raz pierwszy tę zasadę zastosował Yves Saint Laurent, czyli ikona ówczesnej mody. To właśnie on jest odpowiedzialny za projekt rewolucyjnej kolekcji sukienek, czyli "Mondrian". Białe, czerwone, niebieskie i żółte prostokąty w różnych rozmiarach pojawiły się na sukienkach Mondrian i były oddzielone od siebie pasami w kolorze czarnym. Takie niestandardowe zestawienie kolorów przy użyciu figur geometrycznych stało się prawdziwą inspiracją dla późniejszych twórców, miłośników mody oraz stylistów. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach color block przybiera trochę inną formę. Oznacza to, że już na jednym elemencie ubioru nie przeplatają się odmienne barwy, a znacznie częściej łączone są ze sobą ubrania jednokolorowe oraz dodatki, które z pozoru do siebie nie pasują. Przykładowo w damskiej modzie może to być komplet czerwonej spódnicy oraz żółtej bluzki.

Dla kogo jest color blocking?

Można śmiało powiedzieć, że nie dla każdego jest trend color block. Powinien on przypaść do gustu osobom, które nie boją się wyrazistych kolorów i lubią eksperymentować z modą. Z pewnością stosowanie zasad blokowania kolorów sprawi Ci sporo przyjemności, jeśli lubisz wyróżniać się w tłumie i ciągle szukasz nowych sposobów wyrażania siebie poprzez strój. Jednak niestety nie wszędzie mile widziane są odważne połączenia intensywnych barw. Z trendu rzucającego się w oczy lepiej zrezygnować w miejscach, gdzie wymagany jest stonowany ubiór lub formalny dress code. Warto zaznaczyć, że na ciepłe letnie dni i nieformalne spotkania z przyjaciółmi będzie to idealne rozwiązanie. Można przypuszczać, że dobrze sprawdzi się w też w kręgach, gdzie ceni się nieszablonowe myślenie oraz kreatywność.

Jak wykorzystać trendy color blocking w rzeczywistości?

Niezwykle łatwo popełnić wpadkę modową, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z color blockingiem. Nie wszyscy mają świadomość, że łączenie kolorów nie musi natychmiast przynosić spektakularnych efektów. Właściwe dobieranie barw jest kluczem do sukcesu w stosowaniu color blockingu. Dobrze jest skorzystać z koła kolorów, które jest świetną wskazówką przy kompletowaniu ubioru. Pierwsza metoda to łączenie barw, które na kole leżą naprzeciwko siebie. Świetnie będzie prezentować się kompozycja pomarańczowego i niebieskiego oraz zielonego i czerwieni. Wykorzystanie odcieni leżących na kole obok siebie jest również stylowym sposobem na stworzenie kompozycji. Bardzo ciekawy rezultat można także uzyskać poprzez użycie ciemnych i jasnych odcieni tego samego koloru. Z pewnością jednak zabawa kolorami potrzebuje umiaru. Dlatego liczy się nie tylko wybór kolorów, ale też styl oraz krój różnych części garderoby.

Jakie elementy garderoby warto mieć w kolekcji z motywem color blocking?

Osoby, które decydują się na color blocking powinny koniecznie wybierać minimalistyczne formy. Dobrze będą prezentować się koszule bez dodatkowych zdobień, proste T-shirty oraz jednokolorowe spodnie. Warto wybierać uniwersalne części garderoby, które będą bazą dla różnych stylizacji. Blokowanie kolorów sprawdzi się idealnie przy stylizacjach casualowych na niezobowiązujące okazje. Warto posiadać kilka różnokolorowych koszulek polo oraz T-shirtów. Do tego dobrze jest założyć jeszcze pomarańczowe lub niebieskie shorty.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel