Blezer męski - elegancki element męskiej garderoby

2023-03-28
  Blezer męski - elegancki element męskiej garderoby

Szukając dobrze dopasowanej, wygodnej, a przede wszystkim ładnej męskiej marynarki, ma się do wyboru tak naprawdę tylko jeden jej rodzaj. Chodzi w tym wypadku oczywiście o blezer męski, który wprost rewelacyjnie sprawdza się w casualowych stylizacjach i przy nieformalnych okazjach. Co powinno się o tym elemencie męskiej garderoby wiedzieć? Jakie informacje powinien posiadać każdy mężczyzna?

Blezer męski - historia eleganckiego elementu męskiej garderoby

Oczywiście na samym początku dowiedzieć się trzeba nieco więcej na temat samego ubrania. Co to dokładnie jest blezer, skąd się wziął i jaka jest jego historia? Jak się bowiem okazuje, zaskakująco wiele osób nie ma pojęcia, czym taka marynarka jest i z jakiego powodu cieszy się tak dużą popularnością.
Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz blezer, podobnie jak duża część popularnych dziś męskich ubrań, pochodzi wprost z brytyjskich męskich uczelni. Tamtejsi studenci musieli prezentować się schludnie i elegancko, lecz cenili sobie również wygodę. Co niezwykle ważne, chcieli się swoimi ubraniami wyróżniać, co utrudniało im noszenie klasycznych mundurków. Powstanie tej wersji marynarki przypisuje się konkretnie studentom z Uniwersytetu w Cambridge.
Jak się jednak okazuje, istnieje jeszcze jedna równie popularna historia wyjaśniająca powstanie tej marynarki. Według niej za blezer odpowiadać ma brytyjska królowa Wiktoria. Rzekomo na tyle mocno zachwyciła się odświętnymi strojami marynarzy podczas swojej wizytacji na statku, że nakazała, aby całe Royal Navy ubierało się w ten sam sposób, czyli w białe spodnie oraz kluczowe dla całej historii dwurzędowe marynarki w granatowym kolorze z charakterystycznymi z metalowymi guzikami.

Elegancki i wszechstronny - jak prezentuje się blezer męski?

Skoro poznaliśmy już dwie najpopularniejsze legendy wyjaśniające powstanie tego ubrania, warto się teraz dowiedzieć, czym się blezer konkretnie charakteryzuje.
Najważniejszą cechą, która odróżnia go od typowej marynarki, jest długość — blezer jest wyraźnie krótszy. Co więcej, jego klapy posiadają bardzo bogate zdobienia, a na kieszeniach obecne mogą być dekoracyjne elementy.
Niezwykle ważnym elementem każdej marynarki typu blezer są obecne na niej guziki. Są one większe niż w typowej marynarce, zwykle są metalowe, a także pięknie zdobione.

Oczywiście blezer to także nieco inny materiał niż w przypadku klasycznej marynarki. Jest on grubszy i bardziej mięsisty, dzięki czemu zapewnia zdecydowanie lepsze ocieplenie. Jednocześnie materiał ten jest bardzo elastyczny, więc pomimo swojej grubości cechuje się niespotykaną wygodą.
Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, jak blezer prezentuje się od strony kolorystycznej. Występuje tu pełna dowolność — zakupić można modele ciemniejsze, lecz także jaskrawe i wesołe.

Blezer męski - jakie dodatki najlepiej pasują

Jeśli chce się stworzyć piękną stylizację, której kluczowym elementem będzie blezer, należy wiedzieć, z jakimi dodatkami powinno się go łączyć. Z czym zatem będzie się prezentował zdecydowanie najlepiej?
Każdy blezer jest wprost stworzony do tego, aby nosić go z kamizelką. Oprócz niej zalecana jest także koszula z krawatem. Jeśli blezer będzie noszony w czasie jesieni lub wczesnej wiosny, dobrym pomysłem będzie połączenie go z szalem.
Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, jakie buty będą najlepiej pasowały do takiej marynarki. Z racji tego, że blezer to ubranie casualowe, można do niego zakładać właściwie dowolne obuwie. Świętnie sprawdzą się buty sportowe i tenisówki, lecz także coś bardziej eleganckiego np. oksfordy.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel