Kiedy zamienić kurtkę zimową puchową na lekkie okrycia wiosenne

2023-02-06
Kiedy zamienić kurtkę zimową puchową na lekkie okrycia wiosenne

Po okrycie wierzchnie sięga się w celu uchronienia przed chłodem, szeregiem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zawsze powinno się mieć na uwadze pory roku przy wyborze kurtki. Oczywiście ważniejsze staje się to, aby została ona dopasowana do aktualnych warunków pogodowych. Nawet zimą nie brakuje ciepłych dni, gdy przychodzi odwilż i temperatury wskazują na kilka stopni ciepła. Jeśli będzie komuś zbyt gorąco w okryciu wierzchnim, to przełoży się to na nadmierne pocenie i zwiększy ryzyko przeziębienia. Problematyczny staje się także okres przejściowy, gdy pogoda jest bardzo kapryśna i zmienia się niczym obrazy w kalejdoskopie.

Dlaczego warto mieć kurtkę zimową puchową?

Kurtki puchowe to idealna opcja w okresie jesienno-zimowym, przydają się także wczesną wiosną. Na ich korzyść przemawia lekkość, co przekłada się oczywiście na wygodę. Można zdecydować się na okrycie wierzchnie z wypełnieniem puchowym lub syntetycznym. Pochówki mogą mieć rozmaite fasony, długości, kolory, wzory, dodatkowe elementy zwiększające walory użytkowe i estetyczne. Kurtki puchowe cieszą się sporą popularnością ze względu na swoją zdolność do kompresji. Wydają się mieć sporą objętość, ale wynika to z zawartości powietrza. Wystarczy zwinąć okrycie, aby uzyskało niewielkie wymiary i zmieściło się bez problemu do plecaka.

Kurtka puchowa świetnie sprawdza się na co dzień, do pracy, na trekking, biwak, żagle. Będzie wspaniałą opcją, gdy tylko zrobi się chłodniej. Skutecznie chroni przed mrozem, podmuchami wiatru. Zatrzymuje i magazynuje wytworzone ciepło, ma świetne właściwości termoizolacyjne, więc można mówić o niezwykłym komforcie nawet podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Puchówki pasują do różnych stylizacji, niekoniecznie wyłącznie sportowych. Jest to też świetna opcja do strojów casualowych. W sprzedaży dostępne są także modele w wersji nieco bardziej eleganckiej.

Pora zmienić okrycie wierzchnie

Wraz z nadejściem cieplejszych dni można już myśleć o zmodyfikowanie swojej garderoby. Przestają być potrzebne kurtki puchowe, które idealnie nadają się na mroźne dni. Gruba puchówka rewelacyjnie sprawdza się podczas górskiej wspinaczki, ale na co dzień nie będzie zakładana przez cały rok. Oczywiście jeśli ktoś wybiera się na biwak i chce spędzić miło czas na kempingu, to nawet jesienią i wiosną przyda się ciepła kurtka puchowa. Jest ona lekka, grzeje, zawsze można ją ściągnąć i wrzucić do plecaka. Jeśli temperatura utrzymuje się na plusie i nie trzeba martwić się już przymrozkami, to nie ma sensu zakładać kurtki zimowej puchowej. Będzie w niej zbyt ciepło.

Lepiej ubrać się na cebulkę, zawsze można ściągnąć jedną warstwę ocieplenia. Warto mieć w garderobie kilka rodzajów kurtek, aby móc dopasować odpowiedni model do bieżących warunków atmosferycznych. Czasem ocieplenie trwa tylko kilka dni, a następnie wraca zimno i ponownie trzeba sięgnąć po puchówkę. Najczęściej przestaje być ona potrzebna od marca, dni są coraz dłuższe i cieplejsze, promienie słoneczne pojawiają się częściej i mają większą moc.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Otrzymasz powiadomienia o nowościach i ekskluzywnych promocjach tylko dla subskrybentów.

pixel